Turkish Airlines Logo

Turkish Airlines Logo

Türk Hava Yolları, Türkiye’nin ulusal havayolu şirketidir. Mayıs 1933’te kuruldu. 315 destinasyona düzenli uçuşlar gerçekleştirmektedir. İstanbul merkezli. Star Alliance’ın bir parçası.

Anlam ve tarih

Turkish Airlines Logo Tarih

Havayolunun var olduğu uzun süre boyunca, her biri bir leylek gibi görünen soyut bir kuş görüntüsüyle ilişkilendirilen sekiz logosu vardı. Geleceğe ve yeni zirvelere doğru hareketin bir sembolü olarak eğik, yukarı doğru tasvir edilmiştir.

1933 — 1956

Turkish State Airlines Administration Logo 1933-1956

İlk amblem, birçok ayrıntıyla karakterizedir. Zarif bir kuşun yanı sıra, Türkiye arması, kenarlarında birkaç kısaltmanın bulunduğu mavi bir şerit ve şirketin adı vardır. Arka plan açık sarıdır ve sağ üstte kırmızı çizgi şeklinde yansımalar vardır.

1956 — 1964

Turkish Airlines Logo 1956-1964

Bu dönemin logosu siyah beyazdır. Kuşun silueti büyütülür ve ters yöne çevrilir. Türkçe olarak birkaç yazıt eklendi.

1964 — 1990

Turkish Airlines Logo 1964-1990

1964’te beyaz çemberdeki kırmızı kuşun uzun çağı başladı. Kuş sembolü, taşıyıcının adının üzerine yerleştirildi.

1990 — 2008

Turkish Airlines Logo 1990-2008

1990’da tasarımcılar grafik ve metin arasındaki ilişkiyi değiştirdi. Sonuç olarak, havayolu şirketinin adı çok daha büyük hale geldi ve aynı anda iki sıra aldı: üstteki — «Türk», alttaki — «Havayolları». Yazarlar ayrıca harflerin rengini de düzelttiler: siyah yerine cennete yakın mavi kullandılar. Yazıtın sağ tarafına uçan kuşlu yuvarlak bir simge yerleştirilmiştir. Kontur çizgisi gibi kırmızı renklidir.

2008 — 2010

Turkish Airlines Logo 2008-2010

Logoyu basitleştirmek için geliştiriciler şirket adını yeniden düzenledi ve kelimeleri tek satıra yerleştirerek aralarında geniş bir boşluk bıraktı. Kuş ikonu aynı yerde kalsa da bir güncelleme de aldı. Tasarımcılar içindeki renkleri değiştirdiler: beyaz olan her şey kırmızı, kırmızı — beyaza boyandı.

2010 — 2017

Turkish Airlines Logo 2010-2017

2010 yılında yapılan değişiklikler minimum düzeydedir. Kelimeler arasındaki mesafe azaldı ve ayrıca harf aralığı da biraz daraldı. Yuvarlak rozetin kenarlığı kayboldu ve rengi değişti — daha az parlak, neredeyse pastel hale geldi.

2018 — günümüz

Turkish Airlines Logo 2018-şimdi

Mevcut sürümde logo, tüm unsurlar aynı kalsa da eskisinden farklı görünüyor. Sadece uçan kuş simgesi artık hava yolu şirketinin adının solunda ve gök mavisi yerine «Türk Hava Yolları» ifadesi yine siyahlaştı.

Logo yazı tipi ve rengi

Turkish Airlines Amblem

Türk havacılık şirketinin logosu en başından beri kuş imgesini kullandı. Yıllar geçtikçe, ince bir soyut vuruştan tam teşekküllü kanatlı bir uçuş sembolüne dönüşmüştür. Kuş, bir uçak kalkışını çok anımsatan hafif bir açıyla yukarı doğru yönlendirilmiştir. Uzun bir gagası vardır ve kuyruğu ve kanatları kırmızı dairenin kenarına dokunarak onu iki noktada keser. Havayolu taşıyıcısının tam adı, simgenin arkasında yer almaktadır. Uçaklarda, lombozların üzerinde ön tarafta bulunurken, beyaz bir kuş oldukça çıkıntılı bir kuyruğu süslüyor.

Şirket, kimliği için basit, okunabilir ve şık bir yazı tipi seçti. Yazı tipi Proxima Nova ExtraBold olarak adlandırılır ve Proxima Sans’ın yeniden çalışmasıdır. Geometrik bir şekli ve modern bir görünümü başarıyla birleştirir. Yazarı Mark Simonson’dur. Renk şemasında da her şey sabit: kırmızı, mavi ve siyah Türk hava taşıyıcısının ana tercihi.