Twenty One Pilots Logo

Twenty One Pilots Logo

Twenty One Pilots, 2009 yılında Columbus, Ohio’da kurulan ABD merkezli bir müzik grubudur. Bugün söz yazarı, rapçi baş şarkıcı Tyler Joseph ve davulcu Josh Dan’den oluşan bir ikili.

Anlam ve tarih

Twenty One Pilots Logo Tarih

Müzisyenler benzersiz logolarını üç albümün kapağında kullandı: 2011’de — Regional At Best, 2013 — Vessel ve 2015 — Blurryface. Yakından bakarsanız, içinde birçok anlam görebilirsiniz. İlki, Norveç motiflerine bir göndermedir (çapraz eğimli «O» yazarak). İkincisi, kolektif adına “şifrelenmiş” numaraya bağlanmaktır. Üçüncüsü, şarkılara yansıyan özlü bir kavramdır. Grubun tüm varlığı boyunca üç tip logosu vardı.

2009 — 2010

Twenty One Pilots Logo 2009-2010

2011 — 2015

Twenty One Pilots Logo 2011-2015

O yılların amblemi, belirli bir sırayla düzenlenmiş üç geniş çizgiye (neredeyse dikdörtgen) benziyor. İlki mavi, dikey olarak yerleştirilmiş ve düz duruyor. İkincisi, turuncu, çapraz olarak uzayı aşarak uzanır. Üçüncüsü siyahtır, yatay bir pozisyondadır ve ilk iki figürün arka planına karşı ortada bulunur. Biraz yer değiştirmiştir, bu nedenle yakınlarda dar beyaz bir şerit görünerek 3B efekti oluşturur. Bu versiyonda logo ilk olarak 2011 albümünde yer aldı.

2015 — 2018

Twenty One Pilots Logo 2015-2018

2015 yılında, bir sonraki kapak için önceki marka markasının revize edilmiş bir versiyonu önerildi. Şimdi grafik ve metin sembollerinin bir birleşimidir. Dikdörtgenler daha ince hale geldi ve farklı uzunluklara sahip oldu. Daha iyi bir görsel algı için tasarımcılar onları ayırdı ve birbirinden kısa bir mesafeye yerleştirdi. Ayrıca renklerini değiştirip siyah bir kareye yerleştirdikleri bir daire haline getirdiler. Bu seçenek Blurryface albümünü süsledi.

Metin bölümü «yirmi kişi» (birlikte yazılır) ve «pilotlar» ifadesinden oluşur. Bunlar, büyük ve küçük harfleri vurgulamadan büyük harflerle sıralanmıştır. Karakterler, başlangıçta iki «O» yu üst ve alt sözcüklerde birbirine bağlayan belirgin bir eğik çizgiye sahiptir.

2018 — günümüz

Twenty One Pilots Logo 2018-şimdi

İkilinin beşinci albümü (Trench), öncekileri sadece formda yansıtan farklı bir amblemle süslenmiştir. Ancak içeriği farklı. Bu kez, tek hatların yerini paralel çalışan çift eğik çizgiler alır. Orta elemanın boyutu biraz küçültülmüştür. Kenar halkası bazı yerlerde aşınmış, bu da hasarlı veya eskimiş bir yüzeyin etkisine neden olur.

Amblem

Twenty One Pilots Amblem

Logonun gizli bir yorumu var ve bir şekilde Kitchen Sink şarkısıyla bağlantılı. Tyler Joseph, bunu «yalnızca benim anladığım bir şey» olarak tanımladı. Ama her durumda, müzisyenlerin markalaşması her zaman farklı konumlarda üç satır ve bir ana hat çemberinden oluşuyordu. Dahası, grafikler katı geometriden çok daraltılmış bir ifadeye dönüştü.

Yazı tipi ve renkler

Twenty One Pilots Logo

Amblemdeki temel vurgu, üzerinde çarpı işaretli eğik çizgi bulunan bir Norveç mektubu biçimindeki benzersiz yazım «Ø» üzerine yerleştirilmiştir. Bunun için klasik bir sans-serif yazı tipi kullanılır — çok çeşitli karakterlerle ince.

Renk paleti çeşitlidir. 2011 versiyonunda logo, siyah unsurla kontrast oluşturan canlı turuncu ve mavi tonlarına sahiptir. Daha sonra renkler beyaz ve kırmızı olarak değiştirildi. İkincisi yalnızca sarı kullanır.