Twitter Logo

Twitter Logo
Twitter Logosu PNG

Twitter bir çevrimiçi mesajlaşma servisidir. 140 karaktere kadar «tweet» olarak adlandırılan öğeleri yayınlamanızı sağlar. Temmuz 2006’da Evan Williams, Biz Stone, Noah Glass ve Jack Dorsey, kısa notlar göndermek için sosyal ağın son versiyonunu sunduklarında ortaya çıktı.

Anlam ve Tarihçe

Twitter Logo Tarih
Twitter Logosunun Hikayesi

Microblog Twitter sadece sıra dışı formatı ile değil, aynı zamanda mavi bir kuş görüntüsü ile orijinal logosu ile de bilinir. Ancak, bu karakter sadece 2012’de kullanılmaya başlandı. O zamana kadar hizmetin aynı derecede popüler başka simgeleri vardı.

2005 — 2006

Twttr Logo 2005-2006

Başlangıçta sosyal ağın twttr olarak adlandırılacağı düşünülüyordu. Biz Stone, asla resmi olamayan birkaç alakalı amblemi bile yarattı. Önerilen versiyonlardan biri çiğ damlaları ile noktalı yeşil bir “twttr” yazıtını içeriyordu. İlk Twitter markasının prototipini yaptı.

2006 — 2010

Twitter Logo 2006-2010

İlk logo açık mavi renkte «Twitter» kelimesidir. Orijinal yazı tipi Linda Gavin tarafından geliştirilmiştir. Eksik çizgiler, düzgün ana hatlar, yuvarlak şekiller ve seriflerin olmaması ile karakterizedir. Harflerin tek bir köşesi olmadığı da dikkat çekicidir.

Buna ek olarak, 2006 yılında hizmet, açık mavi bir kuş şeklinde küçük bir grafik sembolü aldı. Bu çizimi iStock üzerinden sadece 15 $ karşılığında satın aldı. İllüstrasyon yazarı Simon Oxley, çalışmalarının BBC ve CNN haberlerinde olacağının farkında bile değildi. Doğru, basketbol oyuncusu Larry Bird’den sonra Larry adlı küçük bir kuş, logonun bir parçası değil, sitede bir simge idi. Şirketlerin iStock’tan görüntüler logo olarak kullanmaları yasaklandı.

Mevcut görüntüye dayanarak, Biz Stone kuşuyla geldi: kanatları, büyük bir beyaz gözü ve keskin bir kuyruğu ile. Tasarımcı Philip Pascuzzo bu fikri benimsedi. Sonra bir grafik sembolü için iki seçenek daha geldi. Birincisi karikatür tarzında, ikincisi minimalist tarzda.

2010 — 2012

Twitter Logo 2010-2012

Yeni logoda, şirket tanıdık “twitter” yazıtını (solda) ve Larry maskot kuşunu (sağda) birleştirdi. Çizimin son versiyonunun geliştiricileri Philip Pascuzzo ve Douglas Bowman. Kısırlık yolunu izlediler, görüşlerine göre gereksiz olan tüm unsurları ortadan kaldırdılar. Tweetleri simgeleyen tek renkli bir siluet vardı.

2012 — günümüz

Twitter Logo 2012-şimdi

5 Haziran 2012 tarihinde, “Twitter Bird” adlı güncellenmiş bir simge tanıtıldı. Sosyal ağın sahipleri, kurumsal karakterin kendisi için konuştuğuna karar verdiler, bu yüzden «twitter» kelimesini kaldırdılar. Logonun oluşturulması sırasında, yazarı Martin Grasser Sanat Merkezi Tasarım Koleji’nden yeni mezun oldu ve Batı ajansında çalışmaya başladı. Kötü şöhretli mikroblog hizmeti ilk müşterilerinden biri oldu.

Grasser mükemmel oranlara ulaşmadan önce en az bin kuş boyadı. Bundan sonra sanatçı Jack Dorsey 24 hazır eskizlerini sundu ve tereddüt etmeden 5CS seçeneğini seçti.

Mevcut logo çırpınan bir sinek kuşundan esinlenmiştir. Resim, üst üste katmanlar halinde üst üste yerleştirilmiş 15 daireden oluşmaktadır. Bu nedenle, gaga, baş, kanatlar ve göğsün kıvrımları kusursuz bir şekle sahiptir. Dahası, büyük ve küçük dairelerin oranı altın orana yakındır.

Kuş, umut, özgürlük, gelişme ve sınırsız olasılıkların sembolü olan yukarı doğru yönlendirilir. Onun yaratıldığı daireler, farklı insanların fikirleri ve çıkarları arasındaki bağlantı anlamına gelir.

Amblem

Twitter Amblem

 

Mavi cıvıl cıvıl bir kuş şeklindeki logo hemen görünmedi: ilk başta küçük bir simgeydi. Simon Oxley’den sadece 15 $ ‘a özel bir servisten satın alındı. Şekilde, sivri uçlu bir kuyruğu ve kanatları açılmış yukarı doğru uçan küçük bir kuş görülmektedir. Çizgiler eğimli, pürüzsüz ve köşesizdir. Artık «Larry the Bird» web sitesinin sadece amblemi değil, aynı zamanda maskotu.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Twitter

 

Sosyal ağın metin kısmı için özel bir yazı tipi oluşturuldu. Yuvarlak şekiller, aerodinamik çizgiler ve serif eksikliği ile karakterizedir. Harfler, üst çapraz çubuğun sol yarısı olmadan çıkıntı yapan «t» ile eşit yükseklikte, küçük harflerle kesilmiştir. Kurumsal logo rengi açık mavidir.