UAM Logo

UAM Logo
UAM Logosu PNG

UAM, genç İspanyol üniversitesi Universidad Autonoma de Madrid’in kısaltılmış adıdır. Geçen yüzyılın 60/70 yıllık sermaye eğitim reformları sırasında Haziran 1968’de ortaya çıktı. Yasal statüsü özerktir, kamuya açıktır. Çok yüksek bir güven derecesine sahiptir. Avrupa’nın en iyi yüksek öğrenim kurumlarının TOP-15’ine dahil. Madrid ve çevresinde yer alan birçok yapıya sahiptir. Ülkedeki en prestijli yasa dahil 8 fakültede eğitim vermektedir.

Anlam ve Tarihçe

Universidad Autonoma de Madrid (UAM) logo Tarih
Universidad Autonoma de Madrid (UAM) Logosunun Hikayesi

Üniversitenin kuruluş anından günümüze kadar sadece üç markası vardı.

1968

Universidad Autonoma de Madrid logo 1968

İlk logo 1968 tarihli, yani üniversitenin açıldığı yıl hemen ortaya çıktı. Uzun süre değişmeden tek renkli kaldı. Aslında, bu, her şeyin isme odaklandığı minimum görsel bilgiye sahip mütevazı bir seçenektir.

“Universidad Autonoma de Madrid” kitabesi siyah beyaz veya gri tonlu renktedir. Kelimeler iki bölüme ayrılır ve katmanlar halinde düzenlenir: birincisi «Universidad Autonoma», ikincisi «De Madrid» den oluşur. Üst kısım açık bir arka plan üzerinde, alt kısım koyu bir arka plan üzerinde. Bu yapı, her fakültenin bağımsız bir dünya görüşüne sahip ayrı bir yapı olduğu üniversitenin çeşitliliği ve özerkliği fikrini desteklemektedir.

1986

Universidad Autonoma de Madrid logo 1986

1986’da amblem biraz güncellendi. İçinde “UAM” kısaltması göründü. Bu versiyonda, “M” harfi aksanlı bir unsur haline gelmiştir. Geometrik olarak doğru oranlara uygun olarak yapılmış soyut bir mimari forma benziyor. Özgünlük, kesikli çizgi ile kanıtlandığı gibi anıtsallık ve «altın bölüme» yakınlık ile vurgulanır.

Aynı zamanda, logo, o zamanlar en popüler olan iyi gelişmiş bir matematik fakültesini gösterir. Yüksek eğitim kurumunun yüksek bir statü kazanması ve on beş Avrupalı ​​lidere düşmesi onun sayesinde oldu. Bu nedenle, “M” işareti büyük olasılıkla takdir takdiridir. Şematik yapı nedeniyle, üç boyutlu görünüyor.

2019 — günümüz

Universidad Autonoma de Madrid logo 2019

2019 yılında yönetim, eğitim kurumunun 50 yıllık bir dönüm noktasını geçtiği için kurumsal imajı, sembolü ve logoyu kökten değiştirmeye karar verdi. Ancak üs aynı kaldı: «Universidad Autonoma de Madrid» adı. “UAM” ın bu kısaltılmış versiyonunda, “U” ve “M” karakterleri kalın ve “A” italik yazılmıştır. Ayrıca, kısaltma üst kısımdan çıkarılır ve üniversitenin genişletilmiş adının sağına yerleştirilir.

Logonun güncellenmiş görünümü, önceki örneğin bazı özelliklerini yansıtır. Örneğin, baş harflerinde yazı tiplerinin farklılaşması. Amblem, içinde isim ve tek renkli parçaların bulunduğu çerçeveyi terk etti. Açıklık ve renk vardı. Hatların iki katmanlı düzeni korunmasına rağmen, başkent “U”, “A”, “M” ile yapılan yazımlara göre yeni bir görünüme kavuştu. Kalan harfler küçük, klasik. Bütün cümle mavidir.

Üstte dikkatin «M» den «A» ya kaydırıldığı bir kısaltma vardır. Şimdi komşu karakterlerden çok daha incedir ve geniş bir aksanı vardır. Palet de değiştirildi ve zeytin oldu.

Gözden geçirilmiş ve grafik elemanı. Yıldönümü tarihinin bir göstergesi olarak 50 sayısı girildi. İki daire ve bir çokgene daire içine alınmıştır. “1968-2019” kitabesi de yıl dönümünün altını çiziyor. Ancak en ilginç kısım, şeklin kompozisyonunu tamamlayan çokgendir. Elemanları birleştirir, görüntüyü kusursuzlaştırır ve hatta Cantoblanco kampüsünün başkentin kuzeydoğudaki yerini bile gösterir.

Amblem

UAM Amblem

Üniversitenin bir başka önemli kimlik işareti daha var — arması. Bu, iki yarıya bölünmüş klasik şeklin bir kalkanıdır. Solda uzun saplı yanan bir meşale var. Sağda uzun bir ağaçtan meyve toplayan bir ayı var. Üstlerinde, kalkanın üst kısmını kaplayan büyük bir taç vardır. Dişlerin ve kakma değerli taşların seçimi ile ayrıntılı olarak çizilir.

Yanlarda, her şey görünüşte parçalardan birinde bulunan bir ağaçtan koparılmış bir defne veya zeytin çelenkle çevrilidir. Altta, dar bir şeritte “QUID VLTRA FACIAM?” Yazıyor. Grafik işaretinin renk paleti yeşil, beyaz, kırmızı, kahverengi, siyah ve sarı kombinasyonundan oluşur.

Metin için kullanılan yazı tipi Berthold Walbaum Book’tur. Mavi ve açık yeşil veya zeytin ile boyanmıştır.