Uber Eats Logo

Uber Eats Logo

Uber Eats, dünya genelindeki çoğu ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir çevrimiçi yemek siparişi ve dağıtım hizmetidir. Ağustos 2014’te iki girişimci, Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından başlatıldı. Markanın merkez ofisi San Francisco, California’da (ABD) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Uber Eats Logo Tarih

Ana şirket aynı adı taşıyan hizmeti 2009’da kurdu, ancak birkaç yıl sonra (tam olarak 2014’te) farklı bir adla yeniden başlattı. Bu nedenle, başlangıçta UberFRESH olarak adlandırıldı ve Kaliforniya’nın Santa Monica şehrinde bulunuyordu. Hizmet şimdiki adını 2015 yılında aldı. Şimdiye kadar, mutfak ve yemek konuları için çeşitli amblemleri değiştirdi.

Firma şu anda koronavirüs salgını nedeniyle düşüşte. Gerçek şu ki, birçok restoran, teslimatını bağımsız olarak organize ederek menüye paket yiyecekler eklemiştir. Bu nedenle şirket, kadrosunda yüzde 20 azalma olduğunu duyurdu. Amblemin tasarımında bir değişiklikle birlikte başka bir markalaşmanın yolda olması mümkündür.

2015 — 2016

Uber Eats Logo 2015-2016

Uber Eats olarak yeniden adlandırılan çevrimiçi platform bağımsızlık, bir uygulama ve kendi web sitesini kazandı. Müşterilerin sipariş verebilmesi onların yardımı ile olur. Beyaz bir arka plan üzerinde bir daire içinde üç çatallı bir çataldan oluşan benzersiz bir logo, hizmetin tanınmasını sağlar. Görüntü, hem çatal bıçak takımını hem de doğaçlama yuvarlak «tabağı» oluşturan, ayrılmaz ince bir çizgi ile yürütülür. İki satırın altında, her kelimenin kendi rengine sahip olduğu hizmetin adı bulunur.

2016 — 2017

Uber Eats Logo 2016-2017

Logonun şekli korunur. Sadece paleti ve harfleri değişti: mavinin yerini yeşil aldı ve ince karakterler kalınlaştı.

2017 — 2018

Uber Eats Logo 2017-2018

Logonun bu versiyonunda, önceki versiyonlardan hiçbir şey hayatta kalmadı — değişiklikler dramatikti. Geliştiriciler, markalı yuvarlak simgeyi kaldırdı ve yemek dağıtım şirketinin adına odaklandı. «Yiyor» kelimesini küçük harf yaparak büyüttüler. Buna karşılık «Uber» yazısı küçük ve anlaşılmaz kaldı: sadece iki karakter aldı — «ea». Yeşil doymuş hale geldi.

2018 — 2020

Uber Eats Logo 2018-2020

Tasarımcılar «Uber Eats» ibaresini bir satırda düzenleyerek ilk kelimeyi koyu yeşil ve ikinci açık yeşil olarak bıraktı.

2020 — günümüz

Uber Eats Logo 2020-Еџimdi

Potansiyel tüketicilerin dikkatini çekmek için firma yönetimi, Eats yazısının rengini akuamarin yeşili olarak değiştirdi. Öğelerin geri kalanı değişmedi — aynı kaldılar.

Logo yazı tipi ve renkleri

Uber Eats Amblem

Tüm seçeneklerin en önemli parçası «Uber Eats» adıdır. 2017’nin sonuna kadar ikincil oldu, ondan sonra ana ve tek oldu. Tasarımcılar esas olarak içinde yer alan kelimelerin şekillerini, gölgelerini ve düzenini değiştirdiler.

Logo, MCKL’den Jeremy Mickel ve Wolff Olins tarafından birlikte yazılan özel Uber Love sans serif yazı tipini kullanıyor. Amblem iki imza yeşili kullanır: Koyu Orman Yeşili (# 162328) ve Orta Deniz Yeşili (# 3FC060).