Uber Logo

Uber Logo
Uber Logosu PNG

Uber, taksi veya şoförlü özel araba siparişi, arama ve rezervasyon hizmeti sunan bir nakliye şirketidir. Çevrimiçi hizmetlerin sağlandığı uygulama aynı ada sahiptir. Şirket, California’daki San Francisco şehrinde Garrett Camp ve Travis Kalanik tarafından kurulmuştur. Üstelik bu, 2009’dan beri var olan çok genç bir hizmettir.

Anlam ve Tarihçe

Uber Logo Tarih
Uber Logosunun Hikayesi

Genç yaşlara rağmen, Uber servisi çeşitli dönüşümlere uğradı ve bu da faaliyetlerinin doğasını doğru bir şekilde yansıtan samimi ve sezgisel bir arayüz ve logoya yol açtı. İşlevi, sipariş edilen bir arabayı bir sürücü ile takip etme yeteneğini göstermektir. Ancak o zamana kadar logo, bileşik UberCab kelimesi biçimindeydi.

2009 — 2011

Uber Logo 2009-2011

Büyük harf (grafik kısım) ve şirket adı (metin kısmı) şeklindeki ilk versiyon, hizmetin yolla yakın bağlantısını aktarır. Bunu yapmak için, tasarımcılar yarı halka bir otoyol şeklinde bir işaret yaptı ve üzerine “Uber” kelimesini küçük harflerle yerleştirdi. Dizinin başlangıç ​​ve bitiş noktalarının bir gösterimidir.

Dahası, geliştiriciler ilginç bir şekilde iki büyük harfi bir araya getirerek logo stilini yendi. Bunu yapmak için, “U” ve “C” kelimelerini alarak UberCab kelimesini özel bir şekilde kullandılar. Tasarımcılar ilk sembolü olduğu gibi bıraktı ve ikincisi 90 derece döndü. Sonuç, taşıma hizmetinin orijinal bir işaretidir.

2011 — 2016

Uber Logo 2011-2016

Bu süre zarfında, sözlü forma dayalı güncellenmiş bir sürüm ortaya çıktı. Şirket adı sans serif olmadan büyük harflerle düzgün yazı tipi ile yazılmıştır. Harfler ve klasik görünüm arasındaki tek fark, “U” işaretinde ve “R” alt bacağında üstte bulunan minyatür kavisli bir çıkıntıdır. “Cab” kelimesi isminden tamamen kayboldu.

2016 — 2018

Uber Logo 2016-2018

2016 yılında, hizmet sahipleri logo tasarımını revize etmeye ve serifler ve çıkıntılar olmadan pürüzsüz bir yazı tipi seçmeye karar verdiler. İçindeki tüm harfler büyük harftir ve vurgu eğimli “E” dilimleri üzerindedir.

2018 — günümüz

Uber Logo2018-şimdi

Mevcut amblem uzun bir biçimde “Uber” kelimesini temsil eder. Şimdi ilk karakter hariç tüm karakterler küçük harflidir. Yazı tipi kalın, bu nedenle beyaz zemin üzerine siyah harfler açıkça görülebilir.

Amblem

Uber Amblem

Amblem tarihinin en ciddi dönemi, radikal bir yeniden tasarımın yapıldığı 2011-2012 idi. Yeni versiyon selefine benzemese de otomobil ve yol konularına olan bağlılığını korudu. Görsel merkezi, üst uçları içe doğru bükülmüş “U” harfiydi. Simge bir dikdörtgene yerleştirildi.

Adın yazılışı da değişti. Şimdi “U” alışılmadık ve grafik sembolünden farklı görünüyordu. Geliştiriciler sol ucu uzattı ve eğildi. Diğer tüm karakterleri kesinlikle normal ve pürüzsüz hale getirdiler ve serifleri çıkardılar. Baskın renkler gümüş-beyaz ve grimsi-maviydi. Bir yıl sonra, hizmet sahipleri de mobil uygulamanın ve masaüstü sitesinin tasarımını değiştirdi.

Yolcu rozeti yuvarlak ve sürücü altıgen. Etiketler, onları haritada açıkça ayırt eden kare bir şeklin içinde bulunur. Hem renk şemaları hem de desenler ülkeye göre değişir. Örneğin, Çin versiyonuna kırmızı bir palet hakimdir, Hint versiyonuna turkuaz ve ABD’de Uber kullananlar koyu turkuaz logosunu görüyorlar.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Uber

Logonun kulaklığı, şirketin var olduğu yıllar boyunca birkaç kez değişti, geniş ve küçük harflerden dar ve büyük harfe geçti. Benzersiz unsurlar, eğik yan bölümleri olan “U”, “R” (bir versiyonda kavisli uçları vardır) ve “E” ile ayırt edildi.

Uber logo paleti çok çeşitlidir, çünkü tasarım ekibi yerel kullanım için 65 renk seçeneği sundu. Sonuç olarak, her ülkenin kendi tanınabilir tarzı vardır. Yani siyah, beyaz ve maviden oluşan geleneksel şirket yelpazesi yerine, şimdi dünyada başka birçok kombinasyon var. Standart simgeler beyaz ve iki mavi tonu içerir veya beyazın kahverengi ve turuncu ile bir kombinasyonunu temsil eder.