Ubuntu Logo

Ubuntu Logo

Ubuntu, Debian yazılımına dayalı açık kaynaklı bir Linux platformudur. Ekim 2004’te piyasaya sürüldü. Artık OpenStack destekli popüler bir işletim sistemi.

Anlam ve tarih

Ubuntu Logo Tarih

İşletim sistemi logosu kurulduğu yıl tanıtıldı. Güney Afrika’da yaygın olan aynı adı taşıyan felsefeye dayanan bir isimle ilişkilendirilir. Bu hümanist bir etik eğilimdir, bu nedenle kelime «insanlık» olarak çevrilir ve en yüksek değer olarak kabul edilir — toplumun diğer temsilcileriyle bir ilişki. Bütün bunlar doğrudan iki versiyonda bulunan resmi logoya yansıtılır.

2004 — 2010

Ubuntu Logo 2004-2010

İlk amblem 20 Ekim 2004’te yayınlandı ve özgürlüğü, güvenilirliği, doğruluğu ve işbirliğini sembolize ediyor. Bu varyasyon şu anda Mahjongg oyununda kullanılmaktadır. Logo, daire şeklinde düzenlenmiş üç bölümden oluşur. Her birinin büyük bir küresel noktası vardır.

Stilize işaretin yanında siyah «ubuntu» kelimesi bulunur. Harfler olabildiğince akıcı ve yuvarlatılmıştır. «U» ve «n» karakterleri neredeyse aynıdır ve birbirlerinin tersine çevrilmiş ayna görüntüsü gibi görünürler.

2010 — günümüz

Ubuntu Logo 2010-şimdi

2010 yılında logo revize edildi ve Lucid Lynx ile aynı zamanda çıktı. Önceki sürümle aynı unsurlardan oluşur, ancak bazı değişiklikler vardır. Şimdi başlık ortada yapılır ve grafik işaret küçültülür ve kelimenin arkasında üstte bulunur. Yazı tipi daha net ve daha sıkı hale geldi, harfler dikey vuruşlara sahip ve tam tersine, «t» yatay çizginin yarısına sahip.

Amblem

Ubuntu Amblem

Logonun şifrelenmiş bir anlamı vardır. Çemberdeki her parça ve nokta, el ele verip yuvarlak bir dans oluşturan üç kişinin stilize edilmiş görüntüsüdür.

Yazı tipi ve renkler

Ubuntu Logo

Her iki versiyonda da metin kısmı küçük harfler içerir. Yazı tipi bireyseldir. Renk şeması parlak: ilk logo sarı, kırmızı ve turuncuyu kullanıyor, mevcut logo ise zengin bir turuncu kullanıyor.