UCLM Logo

UCLM Logo

UCLM, İspanya’nın Albacete şehrinde (La Mancha eyaleti), yazar Miguel de Cervantes’in doğum yeri olan Alcalá de Henares kasabasının yakınında bulunan Castile-La Mancha Üniversitesi’nin kısaltmasıdır. İspanyol gelenekleri ve ünlü vatandaşları bu eğitim kurumunda kutsal bir şekilde onurlandırılıyor.

Anlam ve tarih

UCLM Logo

Kastilya-La Mancha Üniversitesi 1982 yılında kurulmuştur. Bu, bu eyaletteki ilk yüksek öğrenim kurumudur ve varlığının 40 yılı boyunca akademik toplulukta lider haline gelmiştir, ülkedeki en iyi İLK-10’da ve Avrupa’da TOP-50’de yer almaktadır. Şu anda İspanya ve diğer ülkelerden yaklaşık 40 bin öğrenci, 30 fakültede eğitim görüyor. UCLM kütüphanesi, dünyanın en zenginlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Öğretim İspanyolca ve İngilizce olarak yapılır.

Logo, 1982 yılında Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından oluşturuldu ve o zamandan beri temeli değişmedi, ancak bazı önemli tarihlere ve olaylara geçici olarak çeşitli unsurlar ekleme geleneği var.

Logonun temeli koyu kırmızı bir dikdörtgendir. Alt kısımda UCLM kısaltması var, önünde bir amblem var, bunların altında Universidad de Castilla-La Mancha tam adı var. Beyaz harfler ve semboller, Arial Bold yazı tipi. Kızıl ve beyaz, bu kurumun imza renkleridir. Ayrıca baskılar için kullanılan siyah beyaz bir versiyonu da vardır.

Üç kemerli kırmızı desenli beyaz bir elmas şeklindeki kurumsal amblemin birçok anlamı vardır: görüntüsünde bir kapıya benzer — dünyaya açıklığın sembolü ve bilginin anahtarını açan bir anahtar deliği. Kemerlerin her biri kendi sembolizmini taşır: Üst kısım Gotik tarzda yapılır, ortadaki Romanesk tarzda ve alttaki ise İslam kültürünü simgelemektedir. Bu amblem, kökeni, dili ve dini ne olursa olsun dünyadaki tüm insanların birleşmesinden bahseder.

Logonun geçici versiyonlarından biri, Cervantes’in «Don Kişot» kitabının ikinci bölümünün yayınlanmasının 400. yıldönümü kutlandığı 2016 yılında oluşturuldu. Şimdilik logo kare oldu, UCLM kısaltması altta kaldı, sağ üst köşeye üç satır “CER”, “IVAN”, “TES” olan beyaz beşgen yerleştirildi. Önünde I olan V harfi, kitabın yayınlandığı tarihten itibaren dört yüzyıl sonra Roma sayısı IV’ü gösterir. Kalem, bir yazı işareti olarak tasarımı tamamlar.

Kastilya-La Mancha Üniversitesi, İspanya’nın önde gelen eğitim kurumlarından birinin itibarını ve imajını koruyan tarihi ve tanınabilir logosuyla gurur duymaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

UCLM Amblem

UCLM logosu birçok yazı içerir. Eğitim kurumunun kısaltılmış ismine ek olarak (solda, dikdörtgende), İspanyolca kısaltmanın tam bir transkripti vardır: «Universidad de Castilla — La Mancha» (sağda, iki satır halinde). Her iki yazıt da aynı yazı tipindedir — Sans Serif kategorisinden Arial Bold. Tipografik karakterlerin serifleri var gibi görünse de, bu grotesk. «A» harflerinin kavisli ayakları nedeniyle öyle görünüyor.

Üniversite, tüm görsel kimlik unsurları için resmi rengini kullanır. Bu, İspanya’daki diğer eğitim kurumları arasında UCLM’yi tanıyabileceğiniz zengin bir bordo tonudur (# 990033). Kısaltma beyazdır, bu nedenle koyu bir dikdörtgenin arka planında açıkça görülebilir.