UCM Logo

UCM Logo
UCM Logosu PNG

UCM, İspanya’daki Universidad Complutense de Madrid adı verilen en büyük üniversitedir. 1499 yılında ortaya çıktı ve Cardinal Cisneros’un himayesinde idi. Madrid’de yer almaktadır. 1293’ten beri faaliyet gösteren ve daha sonra üniversite statüsü alan Estudios Generales Lisesi’nde açıldı. Bugün dünyanın en eskisi olarak kabul edilir. İçinde 86 bin öğrenci çalışıyor.

Anlam ve Tarihçe

Universidad Complutense de Madrid Logo
Universidad Complutense de Madrid Logosunun Hikayesi

Şirket logosunda sadece isim değil, aynı zamanda üniversitenin kuruluş yeri de çalınır. Gerçek şu ki, mülkün kampüs inşa etmek için satın alındığı Alcalá de Henares kenti, Latlutum gibi Latince sesler. Yükseköğretim kurumunun adının temelini oluşturan bu seçenektir.

Bir kuğu görüntüsü ile rulo çağrısına benzer. Üniversitenin açıldığı sırada Cardinal Cisneros’un soyadı İspanyolca «kuğu» (cisne) anlamına gelir. Bu nedenle, üniversitenin amblemi, kanadı UCM olan kar beyazı asil bir kuşu tasvir eder. Logo ile birlikte bu ayırt edici işaret, tüm öğelerin uyumlu bir şekilde tamamladığı tek bir sembolizm oluşturur. Sonuç olarak, görüntü teçhizatı, yüksek statüsünü vurgulayarak en eski üniversitenin çıkarlarına göre hareket eder.

Logonun zorunlu bir öğesi, altta bulunan ayrıntılı bir addır. Metin yapısı üç parçaya bölünerek katmanlıdır. Birincisi Universidad: orta büyüklükte, alanın% 60’ını kaplar, büyük harflerle yazılır. İkincisi “Complutense”: tahsis edilen alanın% 100’ünü kaplar, büyük baskıda yapılır. Üçüncü — “Madrid”: logonun% 40’ına yerleştirilen küçük, üniversitenin yerini gösterir.

Anahtar cümlenin üç satırlı yapısı amblemi görsel olarak dengeler, çünkü büyük arma uzun bir şekle sahiptir ve arka planına karşı üniversitenin adı okunamaz olacaktır. Ayrıca, sembolizme baktığınızda, diğerlerinden daha büyük yazılmış olan “Complutense” kelimesi hemen ortadadır. Bu teknik özellikle Latin versiyonunda şehrin özgün adına odaklanmak için kullanılmıştır. Bu kurumun antikliğini vurgular.

Farklı element dağılımına sahip birkaç marka adı daha var. Örneğin, bunlardan birinde kelimeler bir sütuna yerleştirilir ve solda kalkan ve kuğu olan bir arma. Tüm harfler büyük harflidir, bu nedenle boyut olarak aynıdır ve orantılıdır. En büyük kelime çerçevelidir, bu yüzden sadece büyük değil, aynı zamanda hacimlidir.

Amblem

Universidad Complutense de Madrid Amblem

UCM’nin anahtar sembolü armasıdır ve ana unsuru kalkantır. Sekiz altın ve yedi kırmızı olmak üzere iki renkten oluşan kareler içerir. Bir tacı (yukarıda) ve kutasları (aşağıda) vardır. İkincisi, üç yazıtın bulunduğu merkezi kalıbın yanı sıra kordonlar ve büyük gümüş renk tonu fırçalarından oluşur. Üst — “Libertas”, orta — “Perfundet”, alt — “Omnia Luce”. Harflerin rengi kahverengidir.

Büyük fırçalara sahip kolyeler, kalkanın arkasından dışarı taşar ve uçlarıyla aşağı bakar. Kraliyet gücünün bir işareti olarak taç, altın renginde boyanmış ve değerli taşlarla süslenmiştir. Arka plan, üniversite armasını koruyan bir kuğu. Kırmızı gagalı beyaz bir kuşun başı gururla sağa döndü.

Tüm öğeler efsanevi “Universitas” (solda), “Complutensis” (sağda) ve “Matritensis” (ortada her iki tarafta) yazısıyla bir kurdele ile çevrilidir. Orijinal kenarın şekli sivri bir kalkandır. Kullanılan yazı tipine Filosofia denir. Bu yazı tipinin bir varyasyonu diğer tüm ifadelerde kullanılır. Bireysel olarak kabul edilir ve resmi olarak bir metin parçası olarak kaydedilir. Üniversitenin orijinal sembollerine eşittir.

UMC’nin ana kurumsal rengi kırmızıdır. Gümüş, altın, açık sarı, siyah ve beyaz ile mükemmel bir şekilde tamamlanmaktadır. İkincisi arka plan olarak kabul edilir, ancak bazen yeri paletin geri kalanının zıt ve parlak göründüğü siyahtır. Sadece kalkan tamamen boyanır, kalan elemanlar ince koyu bir çizgi ile gösterilir.