UFC Logo

Ultimate Fighting Championship (UFC) Logo

UFC, karma dövüş sanatları endüstrisinde olağanüstü bir spor organizatörüdür. Dört kadın ve sekiz erkek olmak üzere 12 ağırlık kategorisinde dövüş sanatları organizasyonu ve yönetimi ile uğraşmaktadır. Kurucusu, 1993 yılında onu yaratan Art Davie, Bob Meyrowitz ve Campbell McLaren liderliğindeki bir grup kişidir. Şu anda Endeavour Group Holdings ve üç ilgili firmayı içeren Zuffa tarafından ortaklaşa yönetilmektedir. Şirket merkezi Las Vegas, Nevada’da (ABD) bulunmaktadır. Bu oyun alanı bugüne kadar beş yüzden fazla yarışmaya ev sahipliği yaptı ve en büyük multi-milyar dolarlık işletme haline geldi.

Anlam ve tarih

UFC Logo Tarih

UFC amblemi kurulduğu yıl ortaya çıktı çünkü reklam firmasının etkinlikleri hemen düzenlemeye başlamak için basit ve anlaşılır bir işarete ihtiyacı vardı. Aktivitenin türünü belirten «Nihai Dövüş Şampiyonası» kelime kombinasyonunun kısaltmasıdır. Yıllar içinde şirket, iki ana ve bir düzeltici olmak üzere üç kez yeniden tasarım yaptı.

1993 — 1999

Ultimate Fighting Championship Logo 1993-1999

Amblemin ilk versiyonu özlü bir yazıttır. İki sıra halinde yatay olarak yerleştirilmiş olan «Nihai Dövüş Şampiyonası» ifadesinin tamamını içerir. Üst satır ilk üç kelimeyi, alt satırda son bir kelime var. Son bölüm, özellikle ayrı bir bölüme ayrılmıştır: spor müsabakalarının formatını gösterir. Tüm harfler basit, pürüzsüz, siyah ve biraz uzundur. Organizasyonun ciddiyetini vurgulayan katı bir tasarımda düz çizgiler halinde yürütülürler.

1999 — 2001

Ultimate Fighting Championship Logo 1999-2001

Ayarlamalar yapıldıktan sonra logo çok daha çeşitli görünmeye başladı. Grafik unsurları, birçok detayı ve rengi var. Bu dönemde renkli bir simge olarak algılandı. Tasarımcılar şirket isminin kısaltılmış halini esas alarak ön plana merkeze yerleştirdiler. Arkasında, o döneme kadar imajı alternatif bir logoda kullanılan bir savaşçı vardı. Kaslı atlet kaliteli bir kemerle kuşanır ve kendinden emin bir şekilde ayakta durarak savaşa hazır olduğunu gösterir. Arka plan, Dünya’nın yarım kürelerinden birinin haritasıdır. Tüm bileşenler, ince kırmızı bir çizgi ile çevrili kemerli bir yarım daire içinde alınır.

2001 — 2015

Ultimate Fighting Championship Logo 2001-2015

2001 yılında, yönetim yeni bir logoyu onayladı — en minimalist olanı. Metin ve grafiklerde yalnızca bir öğe kaldı — kısaltma. Bir yazıt ve bir resmin birleştirildiği kişisel bir ikona dönüştürüldü. Her harfin net bir yapısı vardır. Çizgiler düz, düz, geometrik şekilleri andırıyor. Serifler kaldırıldı. Harfler arası boşluk, karakterlerin kendi iç boşluklarının genişliğiyle aynıdır. «F» nin bağlantı ayağı yoktur, bu nedenle üst parça, ayrı bir dikdörtgen oluşturarak üzerinde asılı gibi görünür.

2015 — günümüz

Ultimate Fighting Championship (UFC) Logo 2015-şimdi

Logonun şu anki versiyonu neredeyse tamamen bir öncekini tekrarlıyor. Tek fark, «C» nin kırpılmış uçları (kesilmişler) ve renklidir (şimdi kırmızı kullanılıyor).

Logo yazı tipi ve renkleri

UFC sembolü, ilk versiyonu haricinde her zaman «Ultimate Fighting Championship» olarak kısaltılmıştır. Bu nedenle, evrimi, harflerin kademeli olarak yeniden tasarlanmasıdır. İlk başta tamamlandı, sonra kısaltıldı. Kazanan versiyon, detaylar ve grafik süslemeler içermeyen, temsil edilen sporla rezonansa giren basit bir versiyon olduğu ortaya çıktı. Harfler büyük harflerle grotesktir ve sağa doğru hafif bir eğimlidir.

Logo, özel yapım yazı tipinde yapılır. Bilgilendirici bir metnin ve görsel tanımlama simgesinin özelliklerini birleştirir. «UFC» kelimesi Sans Serif yazı tipindedir. Özellikleri düz çizgiler, keskin köşeler, keskin geçişler ve serif olmamasıdır. Renk paleti monokromdur ve beyazın kırmızı veya siyahla klasik kombinasyonundan oluşur.