UNICEF Logo

UNICEF Logo

UNICEF, Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Acil Durum Fonu’nun kısaltmasıdır. Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuştur ve ABD, New York’taki genel merkezinde bulunmaktadır. Proje Aralık 1946’dan beri var. Başlangıçta, yalnızca II.Dünya Savaşı’ndan etkilenen çocuklara odaklandı, sonra misyonu gelişmekte olan ülkelerden çocukları ve anneleri desteklemeye odaklandı.

Anlam ve tarih

UNICEF Logo Tarih

Uluslararası bir kuruluşun bireysel logosu resmi olarak 1985 yılında onaylandı. Şirketin dahil olduğu asil sebebi yansıtır, bu nedenle iki tematik bölümden oluşur: bir grafik işaret ve bir metin.

Anne ve bebek, anneliğin sembolü ve aralarında ayrılmaz bir birlikteliktir. Bir kadın bir çocuğu kucağında tutarak başının üstüne kaldırır. Zeytin çelenginin iki anlamı vardır. İlki, antik Yunan’da zafer ödülü olarak verilen ayırt edici işarettir. İkincisi, İncil’den bize gelen barışın sembolüdür.

1985 — 2003

UNICEF Logo 1985-2003

İlk amblem, kuruluşun adını büyük ve kalın harflerle küçük harflerle gösterir. Yuvarlatılmış ve aerodinamiktir, bu nedenle «u» nun gövdesi yoktur, «c» nin kenarları kırpılır ve «f» de yatay konturun bir kısmı eksiktir. «İ» nin üstündeki nokta olabildiğince büyük olduğundan orantısız görünüyor.

Grafik kısım, annenin çocuğu tuttuğu ve yüzüne baktığı arka plana karşı meridyenleri ve paralelleri olan bir küreden oluşur. Koyu renk nedeniyle, görüntüler gölgelermiş gibi siluet görünür. Görüntü, iki zeytin dalından oluşan bir çelenk ile çerçevelenmiştir. Resmin sağında «unisef» kelimesi var.

2003 — günümüz

UNICEF Logo 2003-şimdi

Modern versiyonun rengi değişti: siyahtan maviye. Elemanların düzeni, grafik sembollerin biçimi gibi korunmuştur. Ancak yazıt güncellendi. Tasarımcılar ince bir klasik yazı tipi kullandılar, bu nedenle tüm harflerin doğru yazımı vardı — eksik bacaklar ve enine çubuğun tamamı.

Amblem

UNICEF Amblem

Logo, UNICEF’in misyonunun küresel doğasının altını çizen gezegenin bir görüntüsünü içeriyor: dünyanın her yerindeki çocuklara ve kadınlara yardım ediyor. Buna ek olarak, dünya, uluslararası bir hayır kurumu için sınırlar olmadığı için, işinin büyüklüğünü her köşeye ulaştırıyor.

Yazı tipi ve renkler

UNICEF Logo

İsim her zaman küçük harflerle yazılmıştır. Mevcut kulaklık, 1954’te Adrian Frutiger tarafından geliştirilen Univers Light’ı anımsatıyor. Şık ve basit sans serif işaretleridir. İlk versiyonda yazıt kalın, geniş, yuvarlak harflerle yazılmıştı.

Amblemin renk paleti mavi ve beyazdan oluşmaktadır. İkili bir işlevi görürler: Gökyüzünü bulutlarla sembolize ederler ve kurucu örgütü ifade ederler, çünkü Birleşmiş Milletler’in resmi renkleri açık mavi ve beyazdır.