UPV Logo

UPV Logo
UPV Logosu PNG

UPV veya Universitat Politecnica de Valencia, İspanya’da bir yükseköğretim kurumudur. Valensiya konumunda bulunuyor. Bir devlet kurumudur. 1968 yılında teknik okul statüsünde açıldı. 1971’de bir üniversite kategorisine geçti. Bugün, OpenCourseWare Konsorsiyumu, Avrupa Üniversite Birliği, CESAER dahil olmak üzere birçok uluslararası yapının bir parçasıdır. 35 binden fazla kişinin mesleki eğitim aldığı ülkenin en iyi üniversitelerinin TOP-10’unu temsil ediyor.

Anlam ve Tarihçe

Eğitim faaliyetlerinin başlamasından sonra, üniversite hemen bir logo aldı. Ayrıca, kullanımda sadece bir dil sürümü olduğundan, Valencia dili (lehçe) için büyük önem taşımaktadır.

Amblem, kalkanın sağında bulunan aynı addan oluşur. Kelimeler üç katmana yerleştirilir: üst kısım Universitat, orta kısım Politecnica, alt kısım De Valencia. Sonunda ve başlangıçta hizalanırlar, bu nedenle sahadan çıkmazlar ve kesinlikle iş gibi görünmezler. Orijinal bir özelliği vardır — logoyu orijinal yapan «A» harfinde çapraz çubuk yerine büyük bir nokta.

Politecnica de Valencia Logo
Politecnica de Valencia Logosunun Hikayesi

Sol tarafta (metnin önünde) birçok unsurdan oluşan ve mühür şeklinde yapılmış bir marka adı vardır. Üniversitenin onlarca yıldır sembolizmini değiştirmediğini belirtmek gerekir. İlk ve en etkileyici yeniden tasarım, açılış tarihinden itibaren 50 yıllık kutlama ile bağlantılı olarak 2018 yılında yapıldı. Daha sonra yüksek öğretim kurumu, sadece çeşitli kutlamalar değil, aynı zamanda amblemin yenilenmesi için de zamana tarih verdi. Yıldönümü yılı boyunca kullanılmıştır.

50. yıldönümü itibariyle, üniversitenin görsel kimliği elbette 50 numaraya odaklanmıştı. Üniversitenin farklı değerleri tarafından güçlendirildi ve vurgulandı, geçmiş zamanların sembolizmiyle bağlantısını grafiksel olarak ifade etti. Ana palet olarak mavi, turuncu ve bunların kombinasyonları (yeşil) seçildi.

Ayrıca, logo tek renkli bir versiyona sahiptir. Üniversite belgelerinde ve resmi yazılarda ve ayrıca zengin renk sunumu olmayan yayınlarda kullanılır. Politeknik Üniversitesi’nin teknolojik ve bilimsel bölümünü temsil eden mavi olarak geliştirilen başka bir seçenek bilinmektedir. Buna karşılık, turuncu bir işaret var — inisiyatif, yaratıcılık ve yeniliğin sembolü.

Amblem

UPV Amblem

Tarihsel logo yuvarlak bir puldan oluşur. Dairesel grafikler bir teknik okul belirlemek için çok uygundur, çünkü tekerleği temsil eder — herhangi bir hareketli cihazın önemli bir unsuru.

Orta kısımda, beş dar beyaz ve dört geniş siyah çizgili dikey olarak çalışan bir ortaçağ şövalyesi kalkanı var. Daha yüksek çevrelere ve kraliyet onurlarına ait olan bir taç ile taçlandırılmıştır. Bu şekilde, geliştiriciler kurumu İspanya’da eğitim alanında stratejik olarak önemli bir nesne olarak göstermeye çalıştılar.

Kalkanın etrafında “EX TECHNICA” (solda) ve “PROGRESSIO” (sağda) kelimeleri olan çırpınan bir şerit var. Yaratıcı bir şekilde dövülmüş “c” harfi nedeniyle çok özeldirler: “E” ve “H” arasında minyatür bir sembol sıkışır, bu yüzden havada asılı gibi görünüyor. Metin rengi siyahtır. Merkezi detaylar iki sektöre bölünmüş bir cümle ile geniş bir bantla çevrilidir: üst yarı UNIVERSITAT POLITECNICA, alt yarı VALENCIA. Boşluklarında küçük Yunan haçları bulunur. Bu arması hala geçerli ve üniversite bayrağında temsil ediliyor.

Logonun renk versiyonları çeşitlidir. Dahili dolaşım, fotokopi, tek renkli yayınlar için siyah beyaz versiyon amaçlanmıştır. O katı, resmi, pratik. Aynı zamanda “negatif” de var — karanlığın ışığı değiştirdiği ve tam tersi, renklerin ayna görüntüsüne sahip bir logo. Bu logo yazdırma ortamları için kullanılır. Ancak beyazın koyu kırmızı, mavi ve yeşil ile birleştirildiği renkli amblemler vardır.

Tüm etiketler FuturaTM yazı tipinde (özellikle Futura Condensed) yazılmıştır ve OptimaTM ile tamamlanmıştır.