USAL Logo

USAL Logo

USAL veya Universidad de Salamanca, İspanya’daki en eski üniversitedir. Kuruluş yılı 1218’dir. Ülkede geniş aydınlanma ilkelerine bağlı kalan Kral Alfonso IX de Leon’un kararnamesiyle oluşturuldu. Üniversite, 26 fakülte ve 12 araştırma merkezine genişleyerek orijinal uzmanlığını hala korudu. Bugün binaları Salamanca, Avila, Zamora, Bejar ve Villamayor’da bulunuyor.

Anlam ve tarih

Logo USAL

Dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer alan USAL, özel bir yazı tipinde bir isim ve etkileyici bir yuvarlak siperden oluşan etkileyici bir amblem ile ayırt edilir. Otantik bir logo, iki kademede yer alan üniversitenin adıdır: birincisi — «Universidad», ikincisi — «D Salamanca». Her iki kelime de ayrı ayrı kırmızı renkte basılmıştır.

Bileşimsel olarak, «U» anlamına gelen ilk harf Roma sayısı «V» olarak yorumlanacak şekilde tasarlanmıştır. Çarpıcı olan bir diğer özellik ise, büyük harfler arasında iki küçük küçük «i» nin bulunmasıdır. Ambleme özgünlük katarak diğerlerinden etkili bir şekilde sıyrılırlar.

Bir sonraki nüans, tüm «A» sembolleri için uzatılmış dalgalı bir üst çubuktur. Böyle bir grafik tekniği çok ilginç bir şekilde oynanır, çünkü kısaca bu harflerden birkaçı vardır. «D» benzer bir öğeye sahiptir.

2018 yılında, üniversitenin 800. yıldönümü için, yalnızca yıldönümü yılında sınırlı bir süre için kullanılan bir bayram tabelası geliştirildi. «USAL 800 Yıl Mührü» olarak adlandırılmış ve özel günlerde kullanılmaktadır. Üniversite gelenekleri ile gelecek arasındaki bağlantıyı yansıtır. Yazarı Miquel Barcelo’dur.

Logo, üniversitenin eski zamanlara olan bağını vurgulayan «USAL» kısaltmasını iki ejderha biçiminde tasvir ediyor. Bunların altında «800 anos» ve hatta daha düşük — «1218-2018» yazısı var. Dahası, bu işaret birkaç versiyonda mevcuttur.

Logo yazı tipi ve renkleri

USAL Amblem

Logo, eski kale duvarlarının siperleriyle çevrili yuvarlak bir şövalye kalkanı olan eski sembollere dayanmaktadır. Birkaç bölüme ayrılmıştır: kralın bir tahtta oturduğunu tasvir eden merkezi bir bölüm ve aslanları, özneleri ve kaleleri tasvir eden altı yan (sağ ve sol). Bunların üzerinde, monarşi ile olan bağlantının doğrudan bir teyidi olarak iki çapraz anahtar ve bir taç vardır. Grafik öğelerin etrafında büyük harfle «SIGILVM VNIVERSITATIS STVDII SALAMANTINI» ifadesi yer alır.

Yazıt için tasarımcılar iki yazı tipi kullandı: Gloss Drop ve kurumsal Helvetic Neue. Üniversitenin bazı versiyonlarında bulunan İspanyolca «Deciamos ayer y diremos mañana» sloganını da yazdılar.

Grafik işaretin modern rengi gümüş gridir, ancak bir zamanlar bakır-kahverengiydi. Bunlara ek olarak, kurumsal palet sarı, mavi, turuncu (eski versiyonlar) ve kırmızı (daha sonra ortaya çıktı) içerir.