Valencia Logo

Valencia Logo

Valencia Futbol Kulübü 1919’da kuruldu. Aynı zamanda amblemine bir yarasa da dahil edildi — Valencia şehrinin arması üzerinde bulunan bir sembol. Önümüzdeki yüz yıl boyunca, takım İspanyol ve Avrupa futbolunun zirvesine çıkmayı, birçok sahibi değiştirmeyi, iniş çıkışlardan sağ çıkmayı başardı. Şu anda Singapurlu iş adamı Peter Lim’e ait ve La Liga’da başarıyla oynuyor.

Anlam ve tarih

Valencia Logo Tarih

Kulübün ana sembolü statüsünü alan yarasa, aslen Aragon Kralı I. James’in arması üzerinde tasvir edildi. Kökeninin iki versiyonu var. Onlardan birine göre, kral Valencia şehrini Mağribi işgalcilerinden kurtardığında bayrağın tepesine oturdu. Diğer varsayımlara göre, o bölgede kraliyet armasının yazarları için ilham kaynağı olan çok sayıda yarasa vardı.

Sonuç olarak, bu hayvan devlet sembollerinin bir parçası haline geldi ve oradan Valencia futbol kulübünün amblemine geçti. Dahası, ilk logoda kırmızı ve sarı çizgili bir eşkenar dörtgen ve yine şehrin hanedan kalkanından alınan altın bir taç ile tamamlandı. Siyah harflerle «C», «V» ve büyük, açık kahverengi bir futbol topuyla tamamlandı.

1921 — 1941

Valencia Logo 1921-1941

Bu amblem, kulübün varlığının ilk yılında ortaya çıkan önceki bir versiyona dayanmaktadır. Yukarıda gri-siyah bir yarasa (ondan önce tamamen siyahtı) ve aşağıda üçgen bir arma var. Hayvanın hemen altında «Valencia C.F.» yazan mavi bir dikdörtgen var. 1919-1920 logosunda dörtgen mordu ve «V» harflerini içeriyordu. C. F. » (Valencia Futbol Kulübü’nden).

Kalkanın içi, eşkenar dörtgen şehir arması üzerinde süslendiği gibi aynı çizgilerle kaplanmıştır. Sadece dokuz tane var: beş sarı ve dört kırmızı. Merkezde tasarımı pek değişmemiş bir futbol topu var. 1921-1941’de Valencia kulübünde. temel grafik işaretinin basitleştirilmiş bir versiyonu gibi görünen popüler olmayan bir logo vardı. Sanatçılar elementlerin oranlarını ve renklerini değiştirdiler, ancak deney başarısız oldu.

1941 — 1970’ler

Valencia Logo 1941-1970

1941’de kabul edilen logo, 1921’de yaratılana çok benziyor. Pek çok ortak yanı var: Kalkanda aynı konik sarı çizgiler, geniş hatlar ve minimalist bir yarasa. Yalnızca ana renkler farklıdır.

1970’ler — 1980’ler

Valencia Logo 1970-1980

İlk defa, kalkanın alt kısmı sivrildi. Mavi dikdörtgendeki yazı, Valencia Futbol Kulübü adını Valencia Club de Futbol olarak değiştirdiği için değişti. Palet, özellikle kahverengi top ve bordo dikey çizgilerde göze çarpan daha koyu bir palete dönüştü. Geniş açık sarı vuruş gitti. Buna ek olarak, tasarımcılar yarasayı güncelledi, ona zarif bir şekil verdi ve siyah silueti beyaz ve gri vurgularla süsledi.

1980’ler — 1992

Valencia Logo 1980-1992

Amblemin yeni versiyonunda yarasa, kalkanın üzerinde duruyor ve kanatlarının uçlarıyla ona dokunuyor. Sanatçılar ayrıntılardan vazgeçmiş olsa da, karikatürize bir üslupla tasvir edilmiştir. Yazıtın daha fazla alana sahip olması nedeniyle arması hafifçe aşağı doğru gerilir. Renkler ifadesiz, soluk, sessiz.

1992 — 2001

Valencia Logo 1992-2001

Kulübün adını içeren açık mavi dikdörtgen koyu maviye döndü. Açıkçası, Valencia sahipleri daha fazla küresel değişikliklerin gereksiz olacağına karar verdiler.

2001 — 2012

Valencia Logo 2001-2012

2001’den 2012’ye kadar ekip, yapısal olarak önceki sürümlere benzeyen geliştirilmiş bir logo kullandı. Üzerindeki yarasa oldukça gerçekçi tasvir edilmiştir: Sanatçılar anatomik detaylara dikkat etmişlerdir. Kalkan artar, renkler daha parlaktır.

2012 — günümüz

Valencia Logo 2012-Еџimdi

En son Valencia grafiği aynı unsurları içeriyor: bir yarasa, bir futbol topu, kulübün adı ve sarı ve kırmızı çizgili üçgen bir kalkan.

Logo yazı tipi ve renkleri

Valencia Amblem

Yarasa bölgenin ana sembolüdür ve birkaç yüzyıldır yerel hanedanlık armaları olarak kullanılmıştır. Bu nedenle, DC Comics’in İspanyol kulübünün logosunun Batman adlı kanatlı bir süper kahramanın görüntüsüne benzediğine dair iddialarının gerçek bir temeli yok.

Kalkan üzerindeki kırmızı ve sarı çizgiler de farklı şekillerde yorumlanabilir. Bir yandan, Senyera’nın eski Katalan bayrağının renklerine benziyorlar. Ama aslında, bu desen Valensiya şehrinin armasından alınmıştır.

Kulübün adı basit doğranmış tiptedir. Yazıt dikkat çekici değildir ve grafik öğelerin arka planında kaybolmuştur. Amblem gerçekten çok parlak ve renkli: kullanılan renkler arasında siyah (# 000000), sarı-turuncu (# D18816), kırmızı-turuncu (# AA2D2A), kırmızı (# EE3524), sarı (# FFDF1C) ve açık mavi (# 0097D7).