Verizon Logo

Verizon Logo

Verizon, güvenilir bir fiber optik ağın sahibi ve iletişim teknolojisi endüstrisindeki en büyük şirketlerden biri olan Amerikan kablosuz sağlayıcısıdır. Telefon operatörleri GTE ve Bell Atlantic birleştiğinde 2000 yılında kuruldu. «Verizon» adı, «VERItas» ve «horiZON» dan oluşan bir neolojizmdir. İlk harflerin alındığı kelime Latince’den «gerçek» olarak çevrilmiştir. Bu, Satürn’ün kızı olan eski Roma tanrıçasının adıydı.

Anlam ve tarih

Verizon Logo Tarih

Verizon olmadan önce şirketin adı Bell Atlantic idi. Uzak atası, 1899’da Bell Telefon Şirketi temelinde oluşturulan AT&T şirketiydi. Birçok yeniden marka, bölüm ve birleşme kimliği etkiledi. Bu, sağlayıcının tarihinde, kolayca tanınabilecek birkaç farklı amblemin olduğu gerçeğine yol açtı.

1983 — 1997

Bell Atlantic Logo 1983-1997

1983 yılında Bell System’in halefi olan Bell Atlantic Corporation kuruldu. Telekomünikasyon hatlarına ek olarak, 1960’ların ikinci yarısında yaratılan ünlü zil sembolünü aldı. Bass & Yager’in tasarımcıları tarafından. Siyah bir halka ile çevriliydi ve şirket adının solundaydı. «Atlantik» kelimesinin ilk harfi dalga şeklinde kısa bir şeritle süslenmiştir.

1997 — 2000

Bell Atlantic Logo 1997-2000

20. yüzyılın sonunda hem zil hem de işaret kelimesi beyaza döndü. Tasarımcılar bunları dikdörtgenin üst kısmına mavi bir arka plan üzerine yerleştirdiler. Logonun alt yarısı üç dalgalı beyaz çizgiyle camgöbeği rengindeydi.

2000 — 2015

Verizon Logo 2000-2015

İlk Verizon amblemi 2000 yılında, yani GTE ile Bell Atlantic’in birleşmesinden iki yıl sonra ortaya çıktı. Bir marka danışmanlık firması olan Landor Associates tarafından geliştirilmiştir. Tasarımcılar şirketin adını temel aldı ve iki dikey çizgi şeklinde kırmızı bir onay işareti ile tamamladı.

Eleştirmenler bu logoyu çok karmaşık buldu. Grafik tasarımcı Armin Vit, bunu kurumsal bir sembolün parodisi olarak gördü. İlk olarak, çeşitli yerlerde bir gradyan kullanıldı, bu da görüntünün farklı ortamlarda yeniden üretilmesini zorlaştırdı. İkinci olarak, stilize edilmiş «z» italik harflerle uyuşmuyordu ve uygun olmayan kesikli bir çizgi gibi görünüyordu. Üçüncüsü, kelimenin üzerindeki büyük onay işareti genel simetriyi bozdu.

2015 — günümüz

Verizon Logo 2015-şimdi

Birçok tutarsızlık nedeniyle Verizon logoyu güncelledi ve bu görevi Pentagram ajansına verdi. Michael Bierut’un uzman ekibi yalnızca birkaç düzeltme yaptı. Tasarımcılar italikleri çıkardı, ancak yazı tipini koyu ve siyah bıraktı. Ek olarak, uzun ateş kuyruğu olmadan «z» yi normal yaptılar.

Onay kutusunda başka bir değişiklik yapıldı. Bu eleman sağa kaydırılır ve küçültülür. Şimdi iki çizgi bir noktada dar bir açıyla birleşiyor. Gradyan kayboldu ve logonun yeniden üretilmesini çok daha kolay hale getirdi.

Amblem

Verizon Amblem

Yeniden tasarımdan sonra amblemin özü değişmedi. Daha önce olduğu gibi, kırmızı bir onay işaretiyle tamamlanan bir kelime işaretidir. V sembolü Verizon’un güvenilirliğini doğrular. Görüntüyü simetrik tutmak için tüm ayrıntılar dengelenmiş ve hizalanmıştır.

Yazı tipi ve renkler

Verizon Logo

Pentagram ajansının temsilcileri, yazıt için Neue Haas Grotesk’i kullandılar, ancak orijinal versiyonunu değil, tipograf Christian Schwartz’ın değiştirilmiş bir yazı tipini kullandılar. «Verizon» kelimesi siyah küçük harflerden oluşur ve kırmızı onay işaretiyle (gölge # CD040B) kontrast oluşturur.