Versace Logo

Versace Logo
Versace Logosu PNG

Versace, lüks ürünler üreten bir İtalyan şirketidir. Hikayesi 1978’de Giovanni Maria Versace’in ilk tasarımcı koleksiyonunu tanıtmasıyla başladı. Şimdi, giysilere ek olarak, ürün yelpazesi takı, aksesuar, parfüm, kozmetik, saat ve diğer lüks ürünleri içerir.

Anlam ve Tarihçe

Versace Logo Tarih
Versace Logosunun Hikayesi

Moda tasarımcısının ana görevi müşterilerin dikkatini çekmekti. Ve bunu, tutarsızlığıyla hala tartışmaya neden olan bir logo yardımıyla yaptı. Versace’nin ürünleri, hem korkunç hem de çekici bir yaratık olan Medusa tarafından süslenmiştir. Ancak, bu her zaman böyle değildi: 1993’e kadar, marka adı sadece markanın yaratıcısının adını ve soyadını içeriyordu.

1980 — 1990

Gianni Versace Logo 1980-1990

İlk amblem Avant Garde açık yazı tipinde yapılan kısa yazıt “Gianni Versace” dir. Kelimeler arasında boşluk yoktur. Harfler yakın, okunabilirlik için kötü. Öte yandan, zarif ince dokunuşlar, mükemmel simetri ve sıkı geometriklik dikkat çekiyor.

1990 — 1997

Gianni Versace Logo 1990-1997

Tasarımcı görsel algı sorunlarını dikkate aldı ve yazı tipini daha okunaklı bir Radyant ortamına dönüştürdü. Düzensiz çizgi kalınlığı, çok sayıda açı ve seriflerin olmaması ile karakterizedir. «Gianni» ve «Versace» arasında büyük bir girinti vardı.

1993 — 1997

Gianni Versace Logo 1993-1997

1993 yılında tasarımcı mitolojik Medusa’yı şirketinin yüzü haline getirdi. Giovanni’nin her zaman ilgilendiği klasik Roma kültürü ilham kaynağı oldu. Reggio Calabria’daki antik kalıntılar arasında erkek ve kız kardeşleriyle oynayan bir çocuk olarak yerde çok fazla sanat eseri gördü. Bunların arasında Versace’nin sembolü haline gelen çok Medusa vardı. Başını saçaklı geniş bir halka ile çevrilidir. Geleneksel antik Yunan labirent deseni, zarif kıyafet stilini vurgular.

1997 — 2008

Versace Logo 1997-2008

Moda tasarımcısının ölümünden sonra soyadı tekrar logoda göründü. Yazıt yarım daire içinde bulunur ve alttaki şeklin etrafına dolanır.

2008 — günümüz

Versace Logo 2008-şimdi

Geliştiriciler harfleri hizaladı ve artırdı, böylece şirket adı daha görünür hale geldi. Aynı amaçla, Radiant RR’ye benzer bir yazı tipi kullandılar.

Amblem

Versace Amblem

 

Logonun merkezi görüntüsü Medusa’dır. Giovanni onu şans eseri seçmedi, çünkü bu çirkin yaratık ölümcül cazibe ve baştan çıkarma sembolü olarak kabul edilir. Bir zamanlar güzel ama kısır bir kızdı. Sonra tanrıça Athena güzelliği lanetledi, onu bir canavara dönüştürdü, bir bakışta insanları taşa çevirdi. Tasarımcı, mitolojik karakterin müşterileri etkileyeceğini, onları hipnotize edeceğini ve Versace’a aşık olmasını umuyordu.

Ancak, burada başka bir çağrışım var: makyaj. Medusa kibir ve gururundan dolayı cezalandırıldı, bu da amblemin bu niteliklerle ilişkili olduğu anlamına geliyor. Tüm lüks markalar, insanların başkalarının gözünde iyi görünme arzusuna güvendiğinden, Giovanni’nin kısır gurur nedeniyle ölümcül tehlikeli hale gelen bir kadına amblemi yerleştirmesi çok ironikti.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Versace

Radiant RR Bold serisinden ticari bir yazı tipi, grafik işaretinin altındaki yazılarda kullanılmıştır. Red Rooster Koleksiyonu için tasarımcılar Robert Middleton ve Steve Jackaman tarafından Nisan 2002’de oluşturuldu. Harfler, bacakların ortasında minimum kalınlaşma ile, grotesk, zarif, incedir. Logo paleti monokromdur: Siyah ve beyazın birleşiminden oluşur.