Videocon Logo

Videocon Logo

Çeşitlendirilmiş holding Videocon Industries Ltd. Hindistan merkezli olmakla birlikte dünya çapında 17 üretim tesisine sahiptir. Kilit tüketici elektroniği sektörlerinde temsil edilen birçok markanın sahibidir. Grup ayrıca perakende ticaretle uğraşmakta, telekomünikasyon hizmetleri sağlamakta ve petrol ve gaz şirketlerinin sahibidir. Ancak böylesine etkileyici bir portföyle bile şirket, büyük kayıplar nedeniyle 2019 yılında iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. Bununla birlikte, çalışmaya devam ediyor ve hala dünyadaki üçüncü sırada yer alan en büyük teleskop üreticilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Anlam ve tarih

Videocon Logo Tarih

1979’da kurulan Videocon holdingi, Hindistan’a renkli televizyonlar bağışladı ve ardından donmayan buzdolapları ve akıllı telefonları devraldı. Değişen pazar dinamiklerine sürekli tepki gösterdi ve 2009 yılında yapılan yeniden markalaşma bu gelişmenin sembolü oldu. Dönüşüm sadece logoyu etkiledi: güncellemeden sonra, gençlerin dikkatini çekmesi gereken basit bir soyut simge daha da basit ve daha soyut hale geldi.

1979 — 2009

Videocon Logo 1979-2009

İlk Videocon amblemi, ters çevrilmiş Infiniti logosuna büyük ölçüde benziyordu. Ancak, Japon otomobil üreticisinin eksik bir oval biçimindeki karmaşık geometrik figürü, ufka giden yolu işaretliyorsa, o zaman Hintli şirketler grubunun çok daha yavan olduğu ortaya çıktı. Onun bakış açısına göre, V şeklindeki şerit, V harfinden fazla değildir ve yarı oval, ortak bir dekoratif unsurdur.

Altta «VİDEOKON» kelimesi yazıyordu. Büyük harfler, siyah renk ve koyu vurgulama, biraz yanıltıcı olsa da endişenin adına odaklanmayı mümkün kıldı.

2009 — günümüz

Videocon Logo 2009-şimdi

2009’un yeniden tasarımı, daha genç, daha yaratıcı ve küresel düşünen yeni müşteriler çekmesi beklenen Deneyim değişikliği konseptini yansıtıyor. Bu nedenle kurumsal kimliğin tanıtımı, «Bollywood Baadshah» olarak bilinen Hintli aktör Shahrukh Khan tarafından yapıldı.

Logonun en önemli parçası, şeklini değiştiren yeşil sıvı lavdır. Orijinal fikir, pazarlama stüdyosu Interbrand Singapur’a ait. Sadece Videocon için kurumsal tasarım değil, aynı zamanda Mouw ve Chouw adlı iki damla yeşil lav içeren bir dizi çizgi film de geliştirdi. Hikayede, kurgusal karakterler başkalarını memnun ederek iyi işler yapar. Böyle bir PR hareketinin markaya güven yaratacağı ve onu tanınır hale getireceği varsayıldı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Yeşil damlalar sadece soyut bir çizim değil, aynı zamanda stilize edilmiş bir «V» harfidir. Üç boyutlu görünüyorlar ve düzensiz renklenmeden dolayı esnek görünüyorlar. Sıradışı tasarım, teknolojik ürünlerin üretiminde şirkete rehberlik eden yeniliği simgeliyor. Yeni logonun amacı tüketicilerle duygusal bir bağ kurmak olduğundan tasarımcılar çok fazla açı kullanmamaya çalıştı.

Grafik öğenin altında siyah bir «VIDEOCON» yazısı vardır. Marka ajansı, logo için 1979 tarihli eski yazı tipine hiç benzemeyen özel bir yazı tipi geliştirdi.İlk olarak, harflerin serifleri yok. İkincisi, köşelerin çoğu yuvarlatılmıştır. Üçüncüsü, «E», ortasında yatay bir vuruşla «C» ye benzer ve «N», aynı «C» ye benzer, ancak açık kısım aşağı bakar.

Siyaha ek olarak, palet birkaç yeşil tonu içerir. Tazeliği sembolize ederler ve grubun çevre politikasını yansıtırlar. Doğrusal gradyan nedeniyle damlacıklar üç boyutlu görünür.