Vimeo Logo

Vimeo Logo

Vimeo, HD videoları indirmenize ve izlemenize izin veren ilk video barındırma hizmeti olarak ün kazandı. Bunda, YouTube’u ve birkaç yıl sonra böyle bir işlev sunan diğer siteleri atladı. Profesyonel video platformu, sadece girişimci adaylar tarafından değil, aynı zamanda küresel markalar tarafından da bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir çünkü etkileyici videolar oluşturmak için tüm fırsatları sağlar. Eh, gelişmiş ayarlar içerik tanıtımı açısından yeni ufuklar açıyor.

Anlam ve tarih

Vimeo Logo Tarih

Vimeo, küresel bir varlıkla bağlantıda kalmaya kararlıdır. Ofisleri dünyanın farklı yerlerinde bulunmaktadır ve New York’taki genel merkeze bağlıdır. Web sitesi trafiği ayda 175 milyondan fazla kişiye ulaşıyor. Kullanıcılara ücretsiz hesaplar (haftada 500 MB) ve indirilebilir içeriğin hacmini artıran ücretli premium abonelikler sunulur.

Ancak Vimeo bundan daha fazlasıyla dikkat çekiyor. Bir video barındırma stratejisinin önemli bir parçası, tanınabilir logosudur. Platform kendi benzersiz tarzını ararken görsel kimlik iki kez değişti.

2004 — 2005

Vimeo Logo 2004-2005

Vimeo hizmeti, çevrimiçi video yayını yoluyla herkesin ilginç hikayeleri veya yaratıcı fikirleri paylaşabilmesi için 2004 yılında oluşturuldu. Adı aynı zamanda «film» kelimesi için bir anagram gibi ve «video» ve «ben» kelimelerinin bir karışımı olarak görünüyordu. İlk logonun temelini oluşturan da buydu. Tasarımcılar büyük siyah sans serif harfleri kullandılar ve harfleri gradyanlı beyaz ve gri bir arka plan üzerine yerleştirdiler.

2005 — 2006

Vimeo Logo 2005-2006

2005 yılında, video barındırma adı küçük harfle değiştirildi. Yazı tipi, «v» ve «i» küçük harf aralıklarıyla ayrı olmasına rağmen el yazısına benzer hale geldi. Geliştiriciler harfleri kesinlikle tüm köşeleri kaldırarak yuvarlattı. Ayrıca mavi kelimesini yeniden boyadılar ve başka gölgeler eklemeden arka plan rengini beyaza çevirdiler.

2006 — günümüz

Vimeo Logo 2006-şimdi

2006, Vimeo tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kanıtladı. O zaman Amerikan video platformu, kolayca tanınabileceği ikonik logosunu aldı. Tasarım önceki sürüme dayanıyor, ancak yine de farklılıklar var: yaratıcılar harfleri birbirine bağladı, çizgilerin kalınlığını artırdı ve tüm çapraz vuruşları aynı açıda olacak şekilde hizaladı. Yazıtın tamamı ile eş zamanlı olarak «v» şeklinde bir simge belirdi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Vimeo marka işareti, sıra dışı, canlı ve tanınabilir olduğu için tam teşekküllü grafik sembolünün yerini alıyor. Tasarımcılar, kullanıcılara bilinçaltı güven uyandırmak için hizmetin rahat havasını aktarmaya çalıştı. «V» ve «m» harflerinin sonunda görünen küçük açılar bile genel izlenimi bozmaz. Gerçekte olmadıkları halde serif gibi görünürler.

Hem video barındırma adının bulunduğu tam logo hem de «v» simgesi, 2009 yılında tipografi yazarı Michael Hagemann tarafından oluşturulan Regular alt ailesinden şık Black Rose yazı tipiyle yazılmıştır. Ancak tasarımcılar harfleri biraz değiştirerek aralarındaki mesafe. Yazı orijinal yazı tipinde olsaydı, uzun bağlantı hatları nedeniyle biraz daha fazla yer kaplardı.

Renkle ilgili küresel deneyler, mavinin siyahın yerini aldığı 2005 yılında sona erdi. 2006 yılında, geliştiriciler daha koyu Vimeo Blue (# 1AB7EA) seçerek gölgeyi değiştirdiler. Aynı zamanda klasik beyaz fon kaldı.