Visa Logo

Visa Logo
Visa Logosu PNG

Visa, ödeme hizmetleri sunan bir Amerikan şirketidir. 1958’de Amerika Birleşik Devletleri mali holding Bankasının BankAmericard kartlarını vermeye başladığı ve BankAmericard Service Corporation’ı kurduğu zaman ortaya çıktı. Biraz sonra, sistem adını değiştirerek Visa evrensel adını seçti.

Anlam ve Tarihçe

Visa Logo Tarih
Visa Logosunun Hikayesi

Görsel marka kimliği son 40 yılda çok fazla değişmedi. «Visa» yazıtlı logo ilk olarak 1970’lerin ortalarında ortaya çıktı. ve birkaç ufak tefek imtiyaz gördü. Bundan önce benzer bir marka adı kullanılmıştı, ancak «BankAmericard» ifadesiyle.

1958 — 1976

BankAmericard Logo 1958-1976

İlk amblem, köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen bir plastik karta benziyordu. Üst kısmı koyu mavi, ortası beyaz ve tabanı turuncu idi. Merkezinde kalın sans serif yapılan «BankAmericard» yazıt vardı. Tüm harfler büyük, ancak “B” ve “A” diğerlerinden daha yüksektir.

1976 — 1992

Visa Logo 1976-1992

Markayı çok uluslu hale getirmek için sahipleri finansal sistemi yeniden adlandırdı. Visa bu şekilde ortaya çıktı — dünyanın en başarılı markalarından biri. Ad değişikliği, hedef kitlenin erişimini artırmaya izin verdi, çünkü Amerika ile coğrafi bağlantı ortadan kalktı. Ve ayrıca logoyu güncellemek için bir fırsat oldu.

Tasarımcılar tanıdık bir desen izlediler: BankAmericard’ı Visa ile değiştirdiler ve eski oranları ve renkleri korudular. Kelime italik yazılır, «V» eğimine vurgu yapılır. Harflerin serifleri vardır.

1992 — 2000

Visa Logo 1992-2000

1992’de palet parladı. Dış çerçevenin yuvarlatılmış köşeleri düzleşti ve anahat geniş ve mavi oldu. Logonun bu sürümü hala bazı reklamlarda bulunmaktadır.

2000 — 2006

Visa Logo 2000-2006

20. yüzyılın sonunda, geliştiriciler mektup aralığını artırdı ve “V” eğimini biraz azalttı. Ayrıca maviyi camgöbeği ve turuncudan sarıya çevirdiler.

2006 — 2014

Visa-Logo 2006-2014

Küresel başarıya rağmen, yöneticiler markayı canlandırmaya karar verdi. Şirketin çok miktarda finansal hizmet sağlaması mantıksız görünüyordu ve logosunda sadece bir kredi kartı görüntüleniyor. Kasım 2003’te uzmanlar yeni bir marka geliştirmeye başladı. Önceki versiyonlardan neredeyse hiç farklı değil: aslında, bu aynı yazıt «Visa», ancak dikdörtgen elemanlar ve dış çerçeve olmadan.

Eğim azalmasına rağmen yazı tipi hala italiktir. Çıkıntılı köşe «V», görüntünün netliğini ve kısalmasını vurgulamak için sarıya boyanmıştır.

2014 — günümüz

Visa Logo 2014-şimdi

2014 yılında şirket ilk önce klasik paletini terk etti. Kaliforniya tepeleri ile tanımlanan altın rengini kaldırdı ve sadece mavi bıraktı — mavi gökyüzünün sembolü. Logoyu çeşitlendirmek için tasarımcılar bir degrade kullandı.

Söylentilere göre markanın insanlara yaklaşmak için sarıdan kurtulduğu. Gerçekten de, çoğu için bu renk altınla ilişkilidir, bu da ulaşılamaz lüks ve prestij anlamına gelir. Visa sistemi de kredileri halka açık hale getirmeye çalıştı.

Amblem

Visa Amblem

 

Bankacılık sistemi logosundaki temel vurgu metnin üzerindedir, bu nedenle grafik unsurlar yoktur. Elle çizilmiş tek detay, «V» harfinin sol tarafındaki uzun kama şeklindeki seriftir, bu da harflerin evrensel olarak tanınmasını sağlar. 2005’ten 2014’e kadar sarı renkle vurgulanmıştır.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Visa

 

Visa sistemi başından beri italik benzeri eğik harfler kullanmıştır. İlk amblemin serif yazı tipi vardı, diğerlerinin Sans Serif kategorisinden bir serif yazı tipi vardı. Kurumsal logo paleti mavi ve sarının birleşimidir, ancak 2000 yılında yerini mavi ve turuncuya bırakmıştır. Finans şirketi, 2014 yılında yeniden tasarımdan sonra, Kaliforniya tepelerini simgeleyen altın rengini tamamen terk etti ve geriye sadece lacivert kaldı. Bu, sistemin potansiyel müşterilere daha yakın olma arzusundan kaynaklanırken, sarı birçok kişi için erişilemez altınla ilişkilidir.