Waitrose Logo

Waitrose Logo

Waitrose (tam adı — Waitrose & Partners), Birleşik Krallık’ın dört bir yanına dağılmış birkaç yüz süpermarketten oluşan bir perakende zinciridir. Ürünlerin yurt içinde satışı ve yurt dışına ihracatı için de bir markadır. Firma 1904’te Wallace Waite, David Taylor ve Arthur Rose tarafından kuruldu ve 1937’de hala ticari markanın sahibi olan John Lewis Partnership tarafından satın alındı. İlk mağazanın çıkış yeri Londra’daki (Büyük Britanya) Acton bölgesidir. Bugün genel merkezler İngiltere’nin Bracknell ve Victoria şehirlerinde bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Waitrose Logo Tarih

İlk başta Batı Londra’da üç girişimci grubu tarafından açılan bir bakkal dükkanıydı. Örgüt aslında bir ortaklıktı, ancak çalıştığı andan itibaren dört yıl sonra, kuruculardan biri onu terk ettiğinden beri böyle olmaktan çıktı. John Lewis Ortaklığı tarafından emildiği sırada, zaten kendi başına on perakende satış noktası vardı.

Sonra iniş ve çıkışların hikayesi başladı. Böylece, 1944’te ağ bir kerede 12 satış noktası arttı. 1951’de Waitrose markalı mağazalardan biri tamamen self servis sisteme geçti. 1955’ten başlayarak, ticari ağ Londra’da genişledi, 1960’larda İngiltere’nin güneydoğu bölgesine odaklandı ve 1970’lerde ülke çapında ülke çapında genişlemeye başladı.

Ayrıca Waitrose markası organik ürünlerin satışını ilk başlatan marka oldu ve eve teslim ile online alışverişe başladı. Sonuç olarak, marka o kadar ünlendi ki, amblemine İngiltere’deki nüfus tarafından güvenildi. Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Charles’a yiyecek ve alkollü içecek sağlamak için kraliyet mahkemesinden emir almasına şaşmamalı.

Markalaşmaya gelince, not edilmelidir: başlangıçta, mağaza zincirine organizatörlerin isimlerinden sonra Waite, Rose & Taylor adı verildi. Ancak içlerinden birinin ayrılmasıyla adını Waitrose olarak değiştirdi. Amblemin temeli haline gelen bu versiyondu.

1904 — 1908

İlk logo, mağaza zincirinin sahiplerinin adlarını listeleyen basit bir plakaya benziyordu. Metin kahverengi uzun bir dikdörtgen üzerindeydi ve «Waite, Rose & Taylor» ifadesinden oluşuyordu.

1908 — 1955

Taylor işletmeden ayrıldıktan sonra, isim bugün hala geçerli olan Waitrose versiyonuna kısaltıldı. Bireysel marka kimliği açısından neredeyse hiçbir şey değişmedi. Logo, karanlık bir arka plan üzerinde basit bir grotesk yazıya benziyordu.

1955 — 1969

Gerçek satış noktası olan bir marka için tabela en önemli olduğu için kişisel kimlik kullanmaya devam edilmesine karar verildi. Yani, amblemde gereksiz hiçbir şey yoktu — sadece ağın adı, büyük harfle çalıştırıldı. Harfler serifleri ve geniş bir karakterler arası düzenlemeyi ifade ediyordu. Logonun renk şeması monokromdur ve siyah ve beyazın kombinasyonundan oluşur.

1969 — 1987

Tasarımcılar yazı tipini muazzam, geniş ve cesur yaptılar. Sonuç olarak, yazıt büyük görünüyordu. Serifler de büyütüldü, bu nedenle önemli ölçüde genişlediler ve karakterlerin uçlarında bir tür mini dikdörtgene dönüştüler.

1987 — 2004

Geliştiriciler aslında aynı yazı tipini bıraktı, ancak harflerin genişliğini azalttı. Sonuç olarak, logo üzerindeki yazı ince, zarif ve okunması kolay hale geldi.

2004 — 2018

Yeniden tasarımdan sonra marka, şık bir yazı tipinde bir isimle bir renk amblemi aldı. Harfler yeşil ve tamamen serif içermiyor. Uzatılmış, berrak, doğranmış. Ana vurgu, alt kısmı tamamen eksik olan «t» üzerindeydi ve üst kısım, keskin görünmesini sağlayan bir açıyla kesilmişti.

2018 — günümüz

Gerçekleştirilen güncelleme, şirketin yeniden markalaşmasıyla ilgilidir. Yeniden adlandırmadan sonra, adında bir ek belirdi: ve işareti & ve «Ortaklar» kelimesi. Tasarımcılar ayrıca farklı bir yazı tipi kullanarak harfler üzerinde çalıştılar — temiz, açık, ince, bu da harfleri hızlı bir şekilde okunabilir hale getiriyor. Ayrıca koyu zeytin tonu seçerek rengi değiştirdiler. Bu seçenek, neredeyse görünmez olan küçük bir özelliğe sahiptir. Gerçek şu ki, eklenen kısımdaki son iki harf («R» ve «S»), diğer karakterlerden biraz daha küçük boyuttadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bir marka için en önemli şey, markanın adının duyulması için logonun tanınması ve çok yönlülüğüdür. Bu nedenle, sahipleri basit ama etkili bir çözüme karar verdiler — yalnızca metinden oluşan minimalist bir logo. Waitrose için bazı varyantlar, reklam ve pazarlama ajansı Monotype Imaging ve Interbrand stüdyosu tarafından geliştirildi.

Başlangıçta, perakende zinciri serif işaretlerinin hakim olduğu tabelaları kullandı. Ancak 2004’ten başlayarak, Sans Serif kategorisinden tamamen zıt bir harf çeşidi onaylandı — pürüzsüz, kesilmiş. Her logonun kendi yazı stili vardı ve yıla bağlı olarak Clarendon Wide Medium, Typewriter FS Condensed Bold, Century Schoolbook FS Regular, Humanist 521 Regular ve Chantilly Medium gibi yazı tiplerine yakındı. Renk şeması monokromdur ve siyah ve beyaz (eskiden) ile zeytin ve beyazın (şimdi) bir kombinasyonundan oluşur.