Washington Nationals Logo

Washington Nationals Logo
Washington Nationals Logosu PNG

Washington Nationals, MLB’nin bir parçası olan profesyonel bir beyzbol oyuncusu takımıdır. Kulüp, East Division NL’yi temsil ediyor. Ekip 1969’da kuruldu ve Washington, DC’de bulunuyor.

Kariyerine Montreal’de Charles Bronfman tarafından kurulan Montreal Expos olarak başladı. 22 yıl sonra, franchise Claude Brochu tarafından satın alındı. 1991’den 1999’a kadar sekiz yıl boyunca ona aitti. Sonra yine mülkiyet değişikliği gerçekleşti: Jeffrey Loria satın aldı. İşletme sahibi, hakların ekibe tamamen devredilmesi konusunda MLB ile bir anlaşma yapana kadar çoğunluk sahibi statüsündeydi. Bu olay 2002. yılına kadar uzanıyor.

Kulübün dağılmayı önlemek için daha kendinden emin ve çözücü bir yönetici gerektirmesi nedeniyle bu, taşınmanın ilk adımıydı. Eylül 2004’te Major League Baseball, franchise’ın District of Columbia’ya taşınacağını açıkladı, ancak eski sahipler karara itiraz etmeye çalıştı. Bununla birlikte, MLB tüm davalara son verdi: 3 Aralık 2005’te, diğer ekipler Montreal Expos’un Washington’a taşınmasını onayladı.

Theodore N. Lerner, kulübün sahibi olduğunda (2005’te), ilk olarak Stan Kasten’ı işe alarak başkan olarak atadı. Yeni stadyuma yeni oyuncular getirmek için kadroyu kökten gözden geçirmeyi planladı. Yer değişikliğiyle birlikte, franchise’ın adı da değişti: o zamandan beri Washington Nationals olarak biliniyor.

Kulübün farklı modifikasyonlarda tekrarlanan iki logosu vardı: biri kuruluş yılında, diğeri taşındıktan sonra ortaya çıktı. İlk sürüm, büyük «M» ve «e» artı «b» kombinasyonunu içeriyordu. Logo iyi tanındı, bu nedenle 30 yıldan fazla bir süredir kullanımda kaldı. Yeni bir isim alan ekip, önceki grafik işaretini «W» harfine dönüştürdü.

Anlam ve Tarihçe

Washington Nationals Logo Tarih
Washington Nationals Logosunun Hikayesi

Washington Nationals ekibi, sembolizmine doğal olarak yansıyan Montreal Expo olarak kuruldu. İlk iki logo, «e» (fuar), «M» (Montreal) ve «b» (beyzbol) ifadelerinin orijinal kombinasyonudur. Bu kombinasyonun yapısı çok ilginç, bu nedenle her seviyedeki yarışmalarda iyi görünüyordu. İlk harf küçüktür ve sol altta yer alır, ikincisi büyüktür ve ortadadır, üçüncüsü de küçüktür ve “M” ayaklarından birinden oluşur.

Ardından, franchise yerindeki bir değişiklikle ilişkili olarak radikal olarak farklı bir seçenek ortaya çıktı: Montreal’den Washington’a taşındı. Bu durumda, güncellenmiş bir tasarıma sahip olan amblemin stili değişti. Ardından «w» harfine vurgu yapıldı.

1969 — 1991

Montreal Expos Logo 1969-1991

İlk 40 yıl boyunca, Montreal Expos kulübü, Expos de Montreal Beysbolu’nda harika görünen bu özel logoyu kullandı. Geçmeli kırmızı, beyaz ve mavi harfler «EMB» Expos de Montreal Beyzbol cümlesine karşılık gelir. Bunların altında mavi blok harflerle “expos” kelimesi yapılmıştır.

1992 — 2004

Montreal Expos Logo 1992-2004

1992’de ekip, logoyu ikinci kez değiştirdi. Logo, önceki logoda bulunan ve klasik beyaz bir beyzbol topuna (top) yerleştirilen «EBM» harflerine dayanıyordu. Topun kendisi, üzerinde «Montreal Expos» takımının tam adının yazılı olduğu kırmızı-mavi halkanın içindedir.

2005 — 2010

Washington Nationals Logo 2005-2010

Washington Nationals takımın isminin yerini aldı ve buna göre logo konsepti değiştirildi. Ana kısımda kırmızı-mavi çerçeveli beyaz «Nationals» yazısı ve üzerinde kırmızı zeminli beyaz «Washington» yazısı yer alıyor. Yazıtın altından, etrafında dokuz beyaz yıldızın bulunduğu mavi bir halka olan beyaz bir beyzbol topu görülebilir.

2011 — günümüz

Washington Nationals Logo 2011-şimdi

Mevcut Washington Nationals amblemi önceki versiyonlara dayanmaktadır. Logo minimalist ve moderndir. Kulüp şu anda Washington Senatörlerinden ödünç alınan efsanevi «W» yi kullanıyor. Bu, sporcuların şehrin beyzbol geleneğini sürdürmesine izin verdi. Yine de Washington Nationals, 2011’de onaylanan yapılandırmasını geliştirdi.

Kırmızı «W», amblemin ortasında beyaz bir arka plan üzerinde bulunur ve ince mavi bir şeritle çevrilidir. Merkez halka topu temsil eder. Takım adı ile geniş bir alan oluşturan farklı renkte iki çizgi ile çevrilidir. Beş köşeli yıldızlar kelimeleri ayırır. Modern versiyon, franchise adının basitçe değiştirildiği 1992 versiyonunun ayna görüntüsüdür.

Amblem

Washington Nationals Amblem

Logonun grafik kısmı her zaman çeşitlidir. İçinde sadece stilize edilmiş bir resim varsa, daha sonra (1992’den beri) metin tasarımı ortaya çıktı. Grafiklerle birlikte kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda, spor takımlarının sembolizminde sıklıkla kullanılan rondelin klasik dairesel şekli ortaya çıktı. Bu seçenek ile diğerleri arasındaki fark, ortadaki el yazısı «W» harfidir.

Yazı Tipi ve Renkler

Washington Nationals Logo

Anahtar öğenin tipografisi görsel olarak italiklere benziyor ve çevreleyen harfler grotesk yazı tipi Neutraface Text Bold’a benziyor. Bunlar katı düz sans serif karakterleridir, oysa ilk versiyonlarda tasarımcılar serif yazı tipi kullandılar. Dahası, ilk amblemi haricinde harfler her zaman başkentte olmuştur.

Resmi palet, kırmızı, kızıl, mavi ve beyazdan oluşur. Hepsi farklı yıllara ait logoları dahil etmek için mevcuttur.