Washington Wizards Logo

Washington Wizards Logo
Washington Wizards Logosu PNG

Her şey 1961’de beyzbol ve futbolun en sevilen oyunlar olduğu Chicago’da basketbolu geliştirmeye yönelik ilk girişimle başladı. Ne yazık ki, girişim başarısız oldu. İlk sezonu oynayan takıma Chicago Packers adı verildi (adı Chicago et endüstrisinin onuruna verildi) ve ikinci sezon Chicago Zephyrs tarafından temsil edildi (zephyrs bir tür rüzgardır, aynı zamanda hem güneşli hem de yağmurlu hava — yöne bağlıdır). 1963 yazında ekip sıcak bölgelere taşındı.

Zengin bir askeri tarihe sahip şehir Baltimore’da bulunan kulüp, adını Bullets olarak değiştirdi. Eski silah deposunda oynanan BAA liginden eski takımın anısına yapıldı. Ayrıca Baltimore, bir zamanlar ABD Ordusu için mühimmatın üretildiği bir tür cephanelik başkentiydi. Yani isim uygun olandan daha fazlasıydı.

1969’da takımın amblemindeki merminin yerini topa uzanan eller aldı. 1973’te tekrar bir yere gitme zamanı gelmişti. Böylece ekip, ilk olarak Capital Bullets olarak yeniden adlandırıldığı komşu Washington’a, ardından da Washington Bullets’a taşındı.

Takımın başarısı ne olursa olsun, Washington sakinleri, özellikle basketboldan uzak olanlar, «sorunlu» adı tartışamadılar. Aktivistlere göre, bölgede silahlı şiddetin tırmanmasının ana nedenlerinden biri buydu. Columbia Bölgesi’nin bu göstergede bu güne kadar kendine güvenen bir avantaj sağladığına dikkat edilmelidir.

1995’te Bullets’ın sahibi Aby kulübün adını değiştirdiğini duyurdu. Ekibi esasen cinayet silahının propagandasını yaptığı için hoşnutsuzluğunu itiraf etti, özellikle de suç oranının yüksek olduğu Washington’da. Pollin, uzun zamandır arkadaşı olan İsrail Başbakanı İzak Rabin’in öldürülmesinin ardından nihayet ateşli silah geleneğine veda etmeye karar verdi. Yeni bir isim için yarışma duyuruldu ve «Büyücü» kazanan oldu. İlk başta, Afrikalı Amerikalılar hiç memnun değildi (ve Washington sakinlerinin mutlak çoğunluğunu oluşturuyorlar) çünkü Sihirbaz, Ku Klux Klan’daki en yüksek oyunlardan biridir. Pollin, bu organizasyondan uzak, sadece çocuklara güzel gelecek uygun ismi seçti.

Anlam ve Tarihçe

Washington Wizards Logo Tarih
Washington Wizards Logosunun Hikayesi

Basketbol takımının inanılmaz derecede zengin tarihi logolarına da yansıyor ve 1962’den beri on dördü vardı. Franchise, Chicago Packers olarak adlandırıldığında ortaya çıktı. Sonra Chicago Zephyrs, Baltimore Bullets, Capital Bullets, Washington Bullets, Washington Wizards’da dönüşümlü olarak bir dizi dönüşüm geçirdi. Bununla birlikte, bireysel tanımlama işaretlerinin formatı da değişti.

1962

Chicago Packers Logo 1962

Artık Washington Sihirbazları olarak bilinen ekip, adı şehrin et paketleme endüstrisine bir selam veren Chicago Packers olarak oynamaya başladı. Açılış versiyonu, bir iç oval oluşturan karakteristik çizgilere sahip bir basketbol topu ve daireyi iki simetrik yarıya bölen bir merkezi şeritten oluşur. Ortada, dış kenarda duran uzun boynuzlu bir boğa başını tasvir eden bir kontur vardır.

1963

Chicago Zephyrs Logo 1963

Yalnızca bir yıl sonra, ekip adını doğal olarak yeni bir logo sunmaya yol açan Chicago Zephyrs (bir Zephyr batı rüzgar ve Chicago rüzgarlı şehir) olarak değiştirdi. Güncellenen kulüp tamamen yeni bir amblem aldı. Yukarıdan aşağıya çapraz olarak uzatılmış tek «Zephyrs» kelimesinden oluşur. Yazıt altındır ve siyah beyaz kenarlıklıdır. Her harfin yanında, koşu sırasında rüzgar direnci oluştuğunda hareket hızını gösteren küçük vuruşlar vardır.

1963 — 1968

Baltimore Bullets Logo 1963-1968

Baltimore, Maryland’e taşındıktan sonra, franchise adını ve logosunu değiştirdi. 1963’ten beri, bir dönem Baltimore Mermileri olarak adlandırıldı. Bireysel sembolizmde tam olarak yansıtılan şey budur: yarım yamalak bir topun arka planına karşı bir mermi delici boşluk. Uçuşunun yörüngesinde büyük harfle başlayan «Mermiler» sözcüğü vardır. «Baltimore» hemen yukarıda küçük harflerle yazılmıştır. Logonun renkleri kırmızı ve mavidir.

1968 — 1969

Baltimore Bullets Logo 1968-1969

1968’de, kısa bir süre için, turuncu renkli “mermi” kelimesinden oluşan yeni bir amblem ortaya çıktı. İçinde grafiksel olarak iki “l” harfi oynanır: bir basketbolu yakalamaya çalışan iki eli oluştururlar. Takımın isminin ilk kısmı solda biraz daha yukarıda ve mavi renkte.

1969 — 1971

Baltimore Bullets Logo 1969-1971

Bu versiyonda tasarımcılar logonun paletini değiştirdiler. Turuncu rengi çıkardılar, «mermi» kelimelerini mavi ve «BALTIMORE» mavi yaptılar. Sanatçılar basketbolu sarıya boyadılar.

1971 — 1972

Baltimore Bullets Logo 1971-1972

Renk değişikliği, logonun bir sonraki versiyonunda da yapıldı. Sonra kulübün isminin her iki tarafı da koyu maviye döndü ve top tuğla kırmızısına döndü.

1972 — 1973

Baltimore Bullets Logo 1972-1973

Baltimore döneminin sonuydu. Görüntü pek değişmedi, ancak «Kurşunlar» yazısı açık mavi ile yazılmıştı ve basketbol topu artık açık turuncuydu. Tasarımcılar 1970 logosunu iade ettiler.

1973 — 1974

Capital Bullets Logo 1973-1974

Franchise, Baltimore’dan Landover, Maryland’e kaldırıldı ve Capital Bullets olarak bir sezon oynadı. İsim değişikliği, 1973’te gerçekleşen bir logo tasarımına yol açtı. Bu versiyonda, metin rengi kobalt, top tuğla kırmızısı ve «mermi» yerine «sermaye» (yeni kulübün ilk bölümü) adı) kullanılır.

1974 — 1987

Washington Bullets Logo 1974-1987

Yer değiştirmeden sonra, franchise Washington DC’ye taşındığında, yönetim logoyu revize etti. Sonuç olarak, ekibin taşındığı şehrin adı — Washington, «mermiler» taban yazısının üzerinde göründü. Büyük harfle yürütülür. Metnin ve topun rengi biraz geliştirildi.

1987 — 1997

Washington Bullets Logo 1987-1997

Bu versiyonda logonun yaratıcıları avuç içi açık olarak el konseptinden uzaklaşmaya karar verdiler ve görsel tanımlama yapısını basitleştirdiler. Harfleri de kobalt yaptılar, “B” harfini büyüttüler ve üzerindeki çizgiler yatay değil dikey olacak şekilde basketbolu çevirdiler.

1997 — 2007

Washington Wizards Logo 1997-2007

1997’de spor kulübü ve sembolleri yeni bir çağ başlattı: farklı bir isimleri vardı — Washington Wizards ve buna bağlı olarak bir sihirbaz. İlk versiyonda, büyücünün vücudu ve sakalı siyah bir «W» harfi oluşturur. Sihirbaz, bir eliyle karakteristik çizgileri olan bir topu tutarken, diğeri bir yıldızı işaret eder. Bu durumda, atış sırasında sağ kol uzatılır ve bacak hilalin orakının arkasında durur. Altta «BÜYÜCÜLER» kelimesi var.

2007 — 2011

Washington Wizards Logo 2007-2011

Bu dönemde değişiklikler küçüktü: geliştiriciler logonun rengini birkaç tonla aydınlattı.

2011 — 2015

Washington Wizards Logo 2011-2015

2011 yılında, Amerikan bayrağının rengiyle tamamen eşleşecek şekilde renk şeması yeniden düzenlendi. Palet farklı bir şemaya sahip. Tasarımcılar büyücünün gövdesini, avuç içlerini ve yüzünü maviye, pantolonunu, kollarını, yıldızını ve şapkasını — açık kırmızı yaptılar.

2015 — günümüz

Washington Wizards Logo 2015-şimdi

2015 yılında liderlik, Washington Wizards alternatif amblemine (2011-2014) dayalı olarak takım logosunun yeni sürümünü taraftarlara tanıttı. Mevcut sürüm, klasik rondel temel alınarak yapılmış bir çemberden oluşmaktadır. Baskı şeklindeki logo, bir merkez parçası, geniş bir kenarlık ve ince bölme çizgileri içerir. Ortada yıldız olan bir top var. Sağında ve solunda iki yıldız daha var. Kırmızı kutunun yukarısında, mavi tarafın altında «Washington» yazıyor, «Sihirbazlar» yazıyor.

Aynı zamanda logoda markalı Washington çizgileri belirdi. Üç yıldız Maryland, Virginia ve District of Columbia’yı yansıtıyordu.

Her neyse, yeni Washington Wizards logosunun tuhaflığı görünüşte değil (özel bir şey yok, doğruyu söylemek gerekirse, ligdeki en sıkıcı tasarımlardan biri). Nokta, piyasaya sürüldüğü zamandır. Nadir görülen, neredeyse benzersiz bir durum: Takım, logoyu sezon boyunca, tam olarak playofflar sırasında değiştirdi. Basketbol geleneğinde, bu belki de sezon dışında değil, NBA logosunun ilk kez değiştirilmesidir.

Amblem

Washington Wizards Amblem

Geniş tasarım yelpazesine rağmen, logonun her versiyonunun ortak bir yönü vardır: basketbol. Bazı durumlarda, merkezi ayrıntıdır; diğerlerinde bir arka plan görevi görür. Mevcut sürüm en derin sembolleri içeriyor: üç yıldız, ekibin üç konumunu temsil ediyor — Washington, DC, Virginia ve Maryland.

Yazı Tipi ve Renkler

Washington Wizards Logo

Güncellenen amblem üzerindeki metin, Ernst Friz ve Victor Caruso tarafından tasarlanan serif glif yazı tipi Friz Quadrata Bold’u anımsatıyor. Büyücü ve hilal logolarında benzer bir yazı tipi kullanılır. Logonun önceki varyasyonlarında, yazılar ani geçişler olmaksızın pürüzsüz, pürüzsüzdü. Günümüzde, tek tek harflerin sonunda minyatür yarım çentikler ile daha dar, katı karakterler kullanılmaktadır.

Resmi Washington Wizards palet listesi PMS 877 Gümüş, PMS 289 Lacivert ve PMS 186 Kırmızı içerir. Beyaz, ikincil renk olarak da mevcuttur.