Wells Fargo Logo

Wells Fargo Logo

Wells Fargo Banking Holding, yaratıcılarının adını almıştır: Henry Wells ve William Fargo. 1852’de, 1998’de Norwest ile birleşen bir posta finans şirketi açan, bunun temelini atan onlardı. Bu banka, birçok modern hizmetin «ebeveynidir». Evrensel müşteri hizmetleri için bir format geliştirdiği için süpermarketlere ve mağazalara ATM’leri ilk kuran oydu. Ayrıca Wells Fargo, kart sahiplerinin hesaplarını uzaktan izlemelerine izin vererek Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi bankacılığa öncülük etti.

Anlam ve tarih

Wells Fargo Logo Tarih

İkonik atlı posta arabası, Wells Fargo’nun değerlerinin, mirasının ve imajının bir sembolüdür. İlk başta siyah beyaz bir logo ile tasvir edildi ve daha sonra ikon olarak kullanılmaya devam edildi. Bu, geçmişte en büyük posta vagon imparatorluğunun sahibi olan ve sadece ekspres teslimatla değil, aynı zamanda yolcu taşımacılığıyla da uğraşan bankanın görsel kimliğinin önemli bir parçasıdır.

1852 — 2009

Wells Fargo Logo 1852-2009

Holdingin ilk amblemi, özellikle engebeli yollar için tasarlanmış Concord Coach posta arabasına sahiptir. Damasko ve hakiki deri iç mekan, kavisli çerçeve, mükemmel dengelenmiş tekerlekler bu tür taşımayı benzersiz kıldı.

Logo ayrıntılıdır: Sanatçılar, insanların siluetlerini bile tasvir etmişlerdir. Bunlar sakince hazine sandıklarını taşıyan haberciler: çekler, belgeler, para ve külçe altınlar. İyi silahlanmış oldukları için haydutlardan korkmuyorlardı. Ancak, bir haydut Wells Fargo’yu yirmi yedi kez soymayı başardı.

Demiryolunun olmadığı yerlerde posta arabaları kullanıldı. Çölleri, dağ geçitlerini ve bataklıkları aştılar ve ekspres teslimatın güvenilirliğini kanıtlamak için en zor rotaları tırmandılar.

2009 — 2019

Wells Fargo Logo 2009-2019

2008 yılında, ünlü Amerikan şirketi başka bir büyük ABD bankacılık ağı olan Wachovia ile birleşti. Bu, yeni versiyonda kare haline gelen logonun değişmesine yol açtı. Kırmızı dikdörtgenin içinde bir kelime işareti vardı. Harfler sarı ve büyük harfle yazılmıştır. Uzun serifler, yazıya kraliyet cazibesi kazandırdı.

Wells Fargo’nun kalıcı bir sembolü olan posta arabası, simge kategorisine taşındı. Onu daha detaylı ve renkli tasvir etmeye başladılar. Sanatçılar detaylara dikkat ederek çizimi olabildiğince gerçekçi hale getirdiler. Sağ üst köşede bankanın sloganı vardı: «Birlikte ileri gideceğiz».

2019 — günümüz

Wells Fargo Logo 2019-şimdi

Wells Fargo çeşitli skandallardan geçti, birçok kez sahtekarlıkla suçlandı ve çok sayıda ihlal nedeniyle para cezasına çarptırıldı. Yönetim, sarsılan marka imajını geri kazanmak için «Burası Wells Fargo» sloganıyla tam bir kampanya başlattı. Kendini iyileştirme girişimi, logo ve simgenin güncellenmesini içeriyordu.

Reklam ajansı BBDO-San Francisco, bankanın ilerleme yoluna girmesine yardımcı olması beklenen bir konsept geliştirdi. Doğru, değişikliklerin minimum olduğu ortaya çıktı: tasarımcılar her şeyi ana işarette olduğu gibi bıraktılar ve sadece yazıyı sarıya boyadılar. Posta arabası yine siyah beyaz oldu ve atların sayısı üçe indirildi.

Amblem

Wells Fargo Amblem

1852’de altı atlı bir koşum takımına ikonik Wells Fargo sembolü statüsü verildi. Bankanın geçmişini yansıtır ve posta hizmetleriyle ilişkilendirilir. Altında, siyah yatay bir çizgiyle ayrılmış kuruluşun adı vardı.

Mevcut amblemin finans kurumunun geçmişiyle hiçbir ilgisi yoktur. Üzerinde «Wells Fargo» yazan basit bir kırmızı kareye benziyor. İmajını değiştirmeye yönelik son girişim bile çok başarılı olmadı: Holding, pazarlama kampanyası ilerleme göstermeyi amaçlasa da, görsel kimliğini hiçbir zaman modernleştirmedi.

Yazı tipi ve renkler

Wells Fargo Logo

En eski bankacılık kurumu, kelime işareti için tipograf Robert Besley tarafından oluşturulan Clarendon Bold yazı tipini kullanıyor. Bu yazı tipi, Wells Fargo ile aynı yaştadır: 1845’te tasarlanmıştır. Büyük antika harfler parlak sarı (# FFFF00) ve arkalarındaki kare koyu kırmızıdır (# CD1409).