Wikipedia Logo

Wikipedia Logo
Wikipedia Logosu PNG

Wikipedia, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ve farklı dillerde ücretsiz erişime sahip ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopedi. Nesnelere, kavramlara, eylemlere veya olaylara bir yorum verir. Ayrıca şirketler, markalar, üreticiler, hizmetler, hizmetler, bireyler, müzik grupları, spor takımları ve markalar hakkında bilgi sağlar.

Anlam ve Tarihçe

Wikipedia Logo Tarih
Wikipedia Logosunun Hikayesi

Wikipedia için ilk logo 2001’de çıktı. Birçok yazıttan oluşan yuvarlak bir topdu (doğaçlama bir küre). Nupedia logo yarışması için kullanıcı Bjornism tarafından oluşturuldu. Hizmetin beta testi aşamasında ABD bayrağı amblemi de kullanıldı. Jimbo Wales tarafından önerildi.

Kasım 2001’den itibaren sanal ansiklopedi okuyucuları aktif olarak logo versiyonlarını sunmaya başladılar. Sonuç olarak, yönetim beğendikleri 24 seçeneği içeren kısa bir liste hazırladı. The Cunctator’ın sonuncusu kazandı.

2003 boyunca, bugün hala geçerli olan birkaç logo değişikliği daha ortaya çıktı. Yaz aylarında düzenlenen bir başka amblem yarışmasının ardından Paul Stansifer’in (takma ad Paullusmagnus) versiyonu kazandı. Kullanıcı, tam olarak birleştirilmemiş bulmacalardan oluşan renkli bir logo önerdi. Aynı yılın sonbaharında, David Friedland (kullanıcı Nohat) tarafından geliştirildi. Metin parçalarını, dünyanın farklı halklarının alfabelerinden gelen harflerle değiştiren oydu.

2010 yılında, Philip Metschan tarafından bir başka yeniden tasarım gerçekleştirildi. Versiyonu da selefine tarz olarak uyacak şekilde ayarlandı. Ancak aynı zamanda «Wikipedia» kelimesinin ve «Özgür Ansiklopedi» ifadesinin yazılışı değiştirildi.

2001

Wikipedia Logo 2001

İlk amblem, yazıtlardan oluşan stilize bir küredir. Kitap alıntıları satır satır düzenlenir ve basitçe bağlamdan çıkarılır. Herhangi bir bilgi taşımazlar, bunun yerine tasarım öğeleri olarak hizmet ederler. Ek olarak, kelimeler Wikipedia konusunun bir yansımasıdır — dünyadaki her şey hakkında bilgi «kumbara». Logoda ayrıca iki paralel ince siyah çizgi bulunur. Çemberin kenarlarına ve merkezine aynı mesafede karşılıklı taraflara yerleştirilirler.

2001 — 2003

Wikipedia Logo 2001-2003

2001 yılında, amblemin başka bir versiyonu, düzleştirilmiş bir top şeklinde tanıtıldı. Aynı zamanda yazıtlarla da doluydu (daha doğrusu anlamsız cümleler). Ancak önceki versiyondan farklı olarak, bu versiyonun tüm çevre boyunca uzanan ince bir kenar çizgisi var. Ayrıca, alt kısımda iki metin açıklaması göründü: «Wikipedia» kelimesi ve «Özgür Ansiklopedi» ifadesi. Beyaz zemin üzerine siyah renkte oldukları için grafiğin monokrom stilini desteklerler.

2003 — günümüz

Wikipedia Logo 2003-şimdi

2003 yılında bulmaca logosu onaylandı. Küçük parçalar, dünyanın çeşitli halklarının dillerinden mektupları tasvir ediyor. Dahası, dünya tam olarak monte edilmemiş onlardan oluşur. Bu, sürecin sonsuzluğu ve bilginin tükenmezliği anlamına gelir. Harfler sayesinde, dünyanın doğal eksenine göre olması gerektiği gibi hafifçe eğildiği anlaşıldı.

2010 — günümüz

Wikipedia Logo 2010-şimdi

Yedi yıl sonra revize edilmiş bir logo ortaya çıktı. Aslında, bu, altta iki satırlık yazılar — «Wikipedia» ve «Özgür Ansiklopedi» ile desteklenen önceki sürümdür. Bulmacaların içeriği neredeyse aynı kaldı. Sadece işaretlerin şekli değişti: uzatıldılar.

Amblem

Wikipedia Amblem

Amblemin doğrudan sembolizmi, tüm gezegeni çok yönlü konular hakkında bilgi ile kaplamak arzusudur. Ve eksik bulmaca parçaları, bilgi dünyası çok büyük olduğu için hala ileride olan sürecin eksikliğini temsil ediyor. Farklı harflerden oluşan bir mozaiğin parçaları, sitenin çok dilli olduğunu gösterir.

Asıl logo, ona pürüzsüz bir şekil veren öğeler arasında ince kenarlıklar bulunan bitmemiş bir küre gibi görünüyor. Önceki versiyonda, yanlış glifler kullanılmış, ardından doğru olanlarla değiştirilmiştir. Dünyanın altında, iki büyütülmüş harfle (birinci ve son) «Wikipedia» diyor. «Özgür Ansiklopedi» ifadesi italiktir.

Yazı Tipi ve Renkler

Metnin mevcut sürümü, küçük ve büyük sans serif karakterlerinin birleşimidir. Logo Hoefler Metin yazı tipini içeriyordu, ancak 2010’da yerini Linux Libertine aldı. İmza paleti beyaz, siyah ve gri tonlarıdır. Mavi, kırmızı, sarı ve yeşil bulmacalarla 2003 renkli bir logo da var.