Workday Logo

Workday Logo

Workday, bulut bilişim, varlık yönetimi ve insan kaynakları yönetimi için yazılım ürünleri geliştiren ve dağıtan bir Amerikan şirketidir. 2005 baharında iki girişimci — Dave Duffield ve Aneel Bhusri tarafından kuruldu. Oracle onu satın alana kadar her ikisi de PeopleSoft için çalıştı, bu nedenle eski CEO ve eski lider strateji uzmanı yeni bir iş aramaya zorlandı. Yaratıcı arayışlarının sonucu Workday projesiydi. Kuruluş yeri California şehri Walnut Creek’tir. Merkez ofisin şu anki konumu aynı eyaletteki Pleasanton’dur.

Anlam ve tarih

Aslında, Workday’in kariyeri 2005 baharında değil, bir yıl sonra — bu şirketin resmi olarak açıldığı Kasım 2006’da başladı. Başlangıçta kurucu Dave Duffield ve bir risk sermayesi şirketi olan Greylock Partners tarafından finanse edildi. 2008’de organizasyon, halen bulunduğu Pleasanton’a (California) taşındı.

Taşınmadan sonra, yazılım geliştiricisi logoyu yeniden markalandırmadı veya değiştirmedi: sadece faaliyetlerini artırdı. Varlığının kısa döneminde, web hizmeti rakiplere katılarak birçok karlı satın alma işlemi gerçekleştirdi. En son satın alma, Filip Doušek’e ait olan Stories.bi’dir. 2018’de Workday’ın bir astı oldu. Ancak aynı zamanda, şirket hiçbir koşulda kimliğini değiştirmedi ve ilk versiyona sadık kaldı.

Malzeme ve teknik altyapının iyileştirilmesine paralel olarak şirket, ürün güncellemelerinin sayısını artırdı. 2020 baharında, en sonuncusu 2020R1 olan 34 yazılım yeniden yayınlanmıştı. Ek olarak, logosu, müşterilerin uygulamalarını kullandığı bir dizi Amerikan eyaletinde yaygın olarak tanınmaktadır: Virginia (Ashburn), Georgia (Lithia Springs), Oregon (Portland). Yabancı ortaklar İrlanda (Dublin), Hollanda (Amsterdam) ve teknolojik açıdan önemli diğer noktalarda bulunmaktadır. Yakında, kurumsal logo altında PaaS kategorisinden yeni bir ürün piyasaya sürülecek.

Workday’in kişisel kimlik rozeti turuncu bir kemer gibi görünüyor. Büyük bir kavisli eleman «o» ve «a» harflerini birbirine bağlayarak adın ortasına doğru uzanır. Bir yandan yükselen güneşi, diğer yandan teknolojilerin birleşmesini sembolize ediyor. Kavisli şerit orta bir genişliğe sahiptir, bu nedenle merkez ofisi süsleyen kurumsal tabelada uzaktan bile açıkça görülebilir.

Aşağıda çok geniş bir harf arası boşluğa sahip şirketin adı verilmiştir. Tüm karakterler grotesk, eşit, pürüzsüz ve küçük harflidir. «W» işareti, bir platform üzerinde durduğu izlenimini veren köşeleri keser. Aynı zamanda iç köşeler keskindir. Sağ taraf «k» klasik biçimde değil, matematiksel işaret «<» biçiminde yapılmıştır. «R» nin normalden daha yumuşak ve daha kısa bir kıvrımı vardır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logo, oldukça karmaşık bir yazı tipi ile ayırt edilir. Yazıt, her harf ayrı olduğu için birkaç yazı tipinin motiflerini izler. Tasarımda, Cambridge Round Regular, Torcao Demi ve Linear FS Bold’dan ayrı sembolleri yansıtıyorlar.

Firma paleti sabittir. En başından beri, # 2c69b6 kodu altında koyu mavi bir gölge ve # f4990b spektrumunun turuncu renginin bir kombinasyonundan oluşuyordu. Arka planları, üzerinde açıkça görülebilecekleri nötr beyazdır.