World Health Organization Logo

World Health Organization Logo

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler’in kendi tüzüğü, liderliği, departmanları, tatilleri ve genel merkezi olan özel bir bölümüdür. Ana görevi, tüm gezegenin nüfusunun sağlığını koruma sorunlarını çözmektir. Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Türkiye, İngiltere ve diğer bazı eyaletlerin de dahil olduğu bir grup ülke tarafından 1948 baharında kuruldu. Bu uluslararası organizasyonun yaratılmasının nedeni onların sunuşuydu. Bugün kayıtlı üye ülke sayısı 194’tür (2021 için). DSÖ merkez ofisi Cenevre’de (İsviçre) bulunmaktadır. Ayrıca 6 yarı özerk merkez ve 150 saha ofisi içermektedir.

Anlam ve tarih

World Health Organization Logo Tarih

Birleşmiş Milletler gibi küresel bir ağın parçası olarak Dünya Sağlık Örgütü logosunu kabul etti. Geliştiriciler, bunu Dünya sakinlerinin sağlık hizmetinin gereksinimlerine basitçe uyarladılar. Bu, onun BM’ye ait olduğunu açıkça vurguluyor, yüksek dünya statüsüne tanıklık ediyor ve çalışmalarındaki kavramsal öncelikleri vurguluyor.

Bu nedenle, kuruluşun temel görevleri, sağlık hizmetleri alanındaki faaliyetlerin koordinasyonu, hükümetlere özel yardım sağlanması, diğer kurumlarla işbirliği içinde yardım, ulusların sağlık durumunun izlenmesi, genel eğilimleri değerlendirmek, tehlikeli hastalıklarla mücadele, vb.

Dahası, DSÖ’nün ortaya çıkış tarihi eski çağlara dayanmaktadır. Örneğin, 1839’da veba ve kolerayı bastırmak için salgın önleyici tedbirlerle ilgilenmek üzere ilk uluslararası organ oluşturuldu. Türkiye’de kurulan İstanbul Yüksek Sağlık Konseyi idi. Bir süre sonra, meslektaşları Fas ve Mısır’da (1840. ve 1846. yıl) ortaya çıktı. Ardından 12 ülkenin katıldığı ilk Uluslararası Sağlık Konferansı Paris’te yapıldı.

19. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da benzer organizasyonlar zaten vardı. 1923’te Milletler Cemiyeti Uluslararası Sağlık Örgütü, Cenevre’deki merkezi ile çalışmaya başladı. Ve 1946’da, New York’ta, hazır bir temelde yeni bir yapı yaratmaya karar verildi — Dünya Sağlık Örgütü. Tüzüğü, katılımcı ülkeler tarafından iki yıl sonra — 7 Nisan 1948’de — kabul edildi. DSÖ’nün resmi kuruluş günü olarak kabul edilen tarih budur.

Aynı yılın yazında, varlıkların kararlaştırıldığı, personelin onaylandığı, sorumlulukların atandığı ve bir amblem seçildiği ilk yönetim toplantısı yapıldı. Örgütün tam teşekküllü çalışması 1951’de başladı. Genel olarak, hizmetin varlığı sırasında iki logosu vardı.

1948 — 2006

Kimliğin temel unsuru, dünyanın şematik bir temsilini gösteren, DSÖ misyonunun küresel doğasından ve ana kuruluşla olan yakın bağlantısından bahseden Birleşmiş Milletler amblemidir. Derme çatma 2D diskteki gezegene ek olarak, bir de çift defne çelengi var. Sorunların barışçıl çözümünü sembolize ediyor. Kafesli dairenin ortasında, simgenin üst sınırının ötesine çıkıntı yapan bir yılana sahip bir asa var.

Sağdaki dünya sağlık hizmetinin tam adıdır. «Dünya Sağlık Örgütü» ifadesi büyük harfle tek satıra yazılmıştır. Tüm karakterler ince, basılı, eşit şekilde girintili ve seriftir. Simgeli metin, yatay olarak uzatılmış mavi bir dikdörtgenin arka planına yerleştirilir.

2006 — günümüz

Mevcut sürüm, önceki sürümün yeniden gruplandırılmış halidir. Halen iki bölümden oluşmaktadır: BM logosu (defne dalları ile çerçevelenmiş bir Dünya haritası) ve tıp amblemi (bir asanın etrafına sarılmış bir yılan). Bu kombinasyon, sağlık hizmetinin doğanın güçleri üzerindeki hakimiyetini aktarır. Sağ tarafta dünya hizmetinin adı iki satırdır: üstte — «Dünya Sağlığı», altta — «Organizasyon». Şimdi yazıt, zarif ve basit bir yazı tipinde — grotesk, yakın bir harf düzenlemesiyle yapıldı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logo, Dünya gezegenini ve arka planında — yukarı doğru sürünen bir yılan olan bir asayı tasvir ediyor. Bunlar, ilk yüzyıllarda kabul edilen iki efsanevi tıp sembolüdür. Bir yılanın görüntüsü, bu sürüngen ölümsüzlüğün ve bilgeliğin kişileştirilmesi olduğu zaman, Antik Babil’den MÖ 2. binyıldan alınmıştır.

İkinci özellik, topuzlu topuzlu bir çubuktur. O da şifa ile ilişkilendirildi ve MÖ sekizinci yüzyıldan geldi. Şifalı Asklepios tanrısına aittir. Şimdi etrafına yılan dolanmış dikey bir asa, ortak bir sağlık amblemidir. Dahası, Dünya Sağlık Örgütü’nün grafik ikonu sadece ayırt edici bir işaret değil, aynı zamanda resmi mührü haline geldi.

Logonun ilk sürümü, tasarımcı Robert Allgeyer tarafından oluşturulan SIL International ve FretQwik Regular’ın Doulos SIL Compact Regular fontlarına en çok benzeyen bir font kullanıyor. Mevcut sürüm, Acumin Pro Semi Condensed Semi Bold veya Bell Centennial Std Name & Number tarafından yapılmış bir yazıt içerir. Tek fark, bir açıda kesilen üst kısım «t» ve «i» nin üzerinde düz bir karenin olmamasıdır.

Renk şeması Birleşmiş Milletler’den alınmıştır: mavi ve beyazın kombinasyonu resmi paletidir. Bunun iki anlamı var: DSÖ’nün BM ile doğrudan ilişkisi ve parlak (barışçıl) bir gökyüzü tepesi.