World of Warcraft Logo

World of Warcraft Logo

World of WarCraft, Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Tabanlı Oyun (MMORPG). Microsoft Windows ve macOS platformları için Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Görünüş zamanı Kasım 2004’tür. Yayınlandıktan sonra, 2009 yılına kadar yaklaşık 10 milyon üyesiyle hızla mega popülerlik kazandı.

Anlam ve tarih

World of Warcraft Logo Tarih

Etkinleştirme anından bugüne kadar, uzantının 10 sürümü yayınlandı. Orijinal amblem sayesinde her biri parlak ve unutulmaz. İyi ve kötünün güçleri arasında ebedi bir yüzleşmeyle fantastik maceraların harika dünyasının girişini açan odur. Şu anda, bu oyunun hayranları, her biri bir sonraki çevrimiçi sürümün özelliklerini vurgulayan 9 logo biliyor. Fantezi evrenine bir geçiş, kendi yaşam kuralları olan muhteşem bir alana sihirli bir geçit gibidirler. Tüm seçenekler doğrudan oyunun içeriğini yansıtır.

2004 — günümüz

World of Warcraft Logo 2004-şimdi

World of WarCraft’ın ilk işareti bugün hala geçerli. Kendi türünün çoğunun yaratılmasının temelini atan oydu. Amblemin tasarımı ilgi çekicidir: bakmak istediğiniz küçük sivri uçlu detaylarla süslenmiş altın tonlu kıvrımlı bir çerçeve. En üst ve en dar kısımda oyunun adının ilk parçası vardır — «o» harfinin ortasında «» edatıyla «Dünya». Altta «Warcraft» birleşik kelimesi var. En tepeden çok daha büyüktür ve tasarım olarak çevreleyen çerçeveye benzer. Dahası, geliştiriciler, yalnızca şeritlerin genişliğini değil, aynı zamanda gelişmiş renkleri de vurgulayarak vurguladı.

2007 — 2008

World of Warcraft Logo 2007-2008

Burning Crusade’in ilk genişlemesi bu döneme aittir. Özelliğini vurgulamak için tasarımcılar ana logoyu biraz değiştirdiler. Sürüm adını, aynı çerçevede kalan temel metnin altına yerleştirdiler. Kelimeler küçük harflerle yazılmıştır, ancak ana dekoratif tuval ile uyumludur — köşeli ve keskin çıkıntılarla. Mavi arka plan rengi yeşile değiştirildi, bu da sarı karakterlerin soluk görünmesine neden oldu.

2008 — 2010

World of Warcraft Logo 2008-2010

İkinci genişleme paketi olan Wrath of the Lich King’in piyasaya sürülmesiyle logonun kenarları don ve karla kaplandı. Tasarımcıların bunu temaya olabildiğince yaklaştırma fikri buydu. Birimin adı alt bölgeye beyaz «donuk» harflerle yazılmıştır. Alt tabaka rengi, buzlu bir gölgeyi anımsatan soğuk maviye değiştirildi.

2010 — 2012

World of Warcraft Logo 2010-2012

Üçüncü genişletme (Cataclysm), aşırı temalı bir amblem gerektiriyordu. Tasarıma eklenen çatlaklar, talaşlar, ateş ile taşınır. Çerçeve boyunca logonun kenarları koyulaşır ve ortası alevlerle aydınlatılır.

2012 — 2014

World of Warcraft Logo 2012-2014

Mists of Pandaria — güncellenmiş amblemin altında söylendiği gibi, oyunun içeriğine göre uyarlandı. Kırmızı renkler kayboldu ve onların yerine deniz derinliklerinin zümrüt tonları var. Dairenin kenarları keskinleştirildi. İsmin sağında ve solunda çerçeveyi saran yılanlar vardır.

2014 — 2015

World of Warcraft Logo 2014-2015

Bu dönem, Warlords of Draenor bölümünün serbest bırakılmasıyla işaretlendi. Oyunun yönünü vurgulamak için geliştiriciler, logoda ahşap tahtalar (arka plan), demir dirsekler (yan duvarlar), derin yongalar (doğaçlama kusurlar) gibi öğeler kullandılar. Dünyayı dumanlı bir siyaha çevirerek korkunç hale getirdiler.

2016 — 2017

World of Warcraft Logo 2016-2017

Ortadaki parıltı, yeşil kamuflaj rengi, minimalizm, Legion ambleminin temel özellikleridir. İsmin sivri harfleri siyah zemin üzerine tek satır olarak düzenlenmiştir. Gün doğumu veya gün batımı ışınları «World of WarCraft» kelimesinin boşluklarından belirir.

2018 — 2020

World of Warcraft Logo 2018-2020

Yedinci bölümün amblemi 2017’de sunuldu ve sadece bir yıl sonra kullanıldı. Logonun altında yer alan Battle for Azeroth adını yansıtıyor. Harfler parlak altın çelikten kül gümüşüne kadardır. Tasarımcılar arka planı da değiştirdiler — koyu griye, neredeyse dünyevi. Ancak en tepedeki dünyayı koyu mavi renkte vurguladılar. Omurganın iskeletleri ve parçaları çerçevelerde belirdi.

2020 — günümüz

World of Warcraft Logo 2020-şimdi

2019’da Blizzcon’da sunulan sekizinci genişletme, Shadowlands olarak adlandırılıyor ve dikenli bir tasarıma sahip. Sağa ve sola keskin sivri uçlar yapışır ve arka plan sütlü puslu hale getirilir. Üst ve alt bölgeler ters olarak yansıtılır: üstte açık renkli bir alt tabaka üzerinde koyu harfler vardır, altta ise tam tersi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Sağlam logo: her seçenek doğrudan parçanın içeriğini taşır. Temaya bağlı olarak dekoru değişen figürlü bir çerçeve içine alınmıştır. Üstelik her yerde, dış ve iç dünyalar arasındaki dengeyi vurgulayan farklı bir tasarım var. Vinyetler ve sivri uçlu patine altın veya gümüş doku, arma hanedan bir dokunuş verir. Degrade nüanslı renk geçişleri onu hacimli kılar.

Oyunun kelime tanımı iki seviyede ve farklı yazı tiplerinde yapılıyor. Tasarımcılar World için serifler ve gölgeler içeren zarif, ince, zarif bir yazı tipi kullandılar. «O» harfinin içine «of» edatını yerleştirdiler. «WarCraft» kelimesi geniş, kıvırcık Gotik karakterlerle yazılmıştır.

Her parçanın kendine özgü bir renk düzeni vardır. En çok talep edilenler altın, gümüş, bakırdır. Harfler ve bir çerçeve çizdiler. Yeşil, mavi, kırmızı, kül çeşitleri arka plan olarak seçilmiştir. Genellikle temel fikri ifade etmek için yumuşak gradyanlar oluşturan bir gradyan kullanılır.