WWF Logo

World Wide Fund for Nature Logo

WWF, Dünya’nın biyolojik çeşitliliğini korumak için Nisan 1961’de kurulan Dünya Çapında Doğa Fonu’dur. Morges Manifesto anlaşmasını imzalayan bir ekipten geliyor. Girişim grubu Julian Huxley, Max Nicholson, Peter Scott, Guy Monfort’u içeriyor. Kuruluşun merkezi Gland’da (İsviçre) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

World Wide Fund for Nature Logo Tarih

Vakıf kurulduktan hemen sonra yönetim sembolü seçti. Maskot rolü için nadir bir hayvan önerildi. Kuruluşun ana amacını mükemmel bir şekilde yansıtıyor — yaşam ve nesli tükenme riski altındaki vahşi yaşamı korumak. İşaretin prototipi, 1961’de Londra Hayvanat Bahçesi’ne giren Chi-Chi adında bir panda olan gerçek bir hayvandı. Silueti, hayır kurumunun tek logosudur. Yıllar geçtikçe, amblem birkaç değişikliğe uğradı.

1961

World Wildlife Fund Logo 1961

Açılış versiyonunda elle çizilmiş bir panda bulunur. Tarz şematiktir, taslağı, tıpkı bir hayvanın zaten yok olma sürecindeymiş gibi, bu yüzden hala görünür durumdayken kağıda aceleyle çizilmiştir. Sevimli bir panda, özenle çevrelenmiş gibi bir daire içine alınır.

1961 — 1970

World Wildlife Fund Logo 1961-1970

Aynı yıl tasarımcılar logonun ikinci versiyonunu sundular. Resmi büyüttüler, detay verdiler ve daireyi çıkardılar.

1970 — 1986

World Wildlife Fund Logo 1970-1986

1970 yılında örgütün adı değiştirildi: “Doğa için” niteliği “World Wide Fund” a eklendi. Bu bağlamda logo yeniden tasarlandı. Panda’nın, etrafındakilere doğrudan bakan üzgün gözleri var. Hayvanın pençeleri çaresizliği ve savunmasızlığı vurgulamak için çıkarıldı.

1986 — 2000

World Wide Fund for Nature Logo 1986-2000

Hayvan dört ayak üzerinde duracak şekilde tasvir edildi ve çizimin altına hayır kurumunun kısaltması olan «WWF» yerleştirildi. Gözler görünmüyor: Sanatçılar sadece karakteristik siyah noktalar bıraktı.

2000 — günümüz

World Wide Fund for Nature Logo 2000-şimdi

Kuruluşun kısaltılmış adı, mevcut resme farklı bir yazı tipinde eklenmiştir.

Amblem

World Wide Fund for Nature Amblem

Projenin lansmanından bu yana, logodaki tek resim panda. Peter Scott tarafından önerildi. Baskı maliyetlerini düşürmek için bu hayvanı siyah beyaz lekelerden dolayı seçtiğini itiraf etti.

Yazı tipi ve renkler

Logo World Wide Fund for Nature

Metin ilk olarak 1986’da WWF ambleminde yer aldı. Keskin büyük harfler ve serifler içeren klasik bir yazı tipiydi. Mevcut sürüm, Zar Brush Gothic Regular’ı anımsatan yumuşak bir yazı tipi kullanıyor. Palet her zaman aynı kaldı: pandanın doğal siyah ve beyaz rengini temsil ediyor.