Xing Logo

Xing Logo

Alman sosyal ağı Xing, Amerikalı muadili LinkedIn’in doğrudan bir rakibi. Hedef kitlesi, iş arkadaşları, müşterileri ve arkadaşları ile İnternet üzerinden iletişim halinde olan iş adamlarıdır. Diğer bir grup, kendilerini bireysel bir profille göstermek isteyen şirketlerden oluşur.

Arayüz Türkçe, Çince, Rusça, Fransızca ve İngilizce dahil düzinelerce başka dile çevrilmiş olmasına rağmen platform, Almanca konuşan kullanıcılar arasında talep görüyor. Site çok sayıda özelliğe sahiptir: veritabanı aramaları, etkinlik takvimleri, e-posta, tartışma forumları, iş paylaşımı ve işinizi yürütmenize yardımcı olacak diğer her şey.

Anlam ve tarih

Xing markası resmi olarak 2007’de piyasaya sürüldü, ancak sosyal ağın kendisi 2003’ten beri var. İlk yıllarında OpenBC olarak biliniyordu. Kısaltmasız tam sürüm (Open Business Club), platformun özünü ortaya çıkardı. Daha sonra adı daha soyut hale getirerek Xing olarak yeniden adlandırıldı.

Alman girişimci Lars Hinrichs, profesyonel bağlantıları yönetmek için uluslararası bir çevrimiçi ağın yaratıcısıdır. Portal artık Hamburg merkezli New Work SE tarafından yönetiliyor ve 2012’den beri Hubert Burda Media hissedarlığı kontrol ediyor. Yani Xing, Digital Life Design, HolidayCheck Group, InStyle ve Cyberport ile birlikte küresel medya şirketinin markalarından biridir.

Çok sayıda yapısal değişikliğe rağmen, site eskisi gibi aynı formatta çalışmaya devam ediyor. Kullanıcılara ücretsiz temel hizmetler ve premium aboneler için özel özellikler sunulur. Örneğin, dileyenler ekli dosyalar ile mesaj gönderme, istatistik raporlarını görüntüleme ve gelişmiş arama yapma olanağını satın alabilirler.

Xing’in logosu en az bir kez değişti, çünkü geçmişte bu ağa Açık İşletme Kulübü deniyordu. İlk versiyon, küçük harflerle ince ve düz ve büyük harflerle kalın ve italik gri bir «openBC» yazısı içeriyordu. Yeniden adlandırdıktan sonra, platform farklı bir kelime işareti kullanmaya başladı — «XING» İsim artık mavi-yeşildir ve büyük harfle yazılmıştır.

Tam XING logosuna ek olarak, portalda stilize edilmiş X işaretli kısa bir amblem bulunur. Simge, köşelerinde birbirine bakan iki kavisli çizgiden oluşur. Sol şerit, sağ şeritten daha kısadır. Ek olarak, renkleri farklıdır: Bir taraf mavi-yeşilse, diğeri neon sarısıdır. Geometrik şekiller birbirine bağlı değildir, bu nedenle tam teşekküllü bir harf olarak adlandırılamazlar. Daha ziyade, belli belirsiz «X» i anımsatan canlı bir soyutlamadır. Resmi kılavuz, simgenin mutlaka kare oranlara sahip olması gerektiğini belirtir. Genellikle köşeleri yuvarlatılmış beyaz bir kareye yerleştirilir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logonun yaratıcıları, yazarın yazıt tasarımını geliştirdi ve standart yazı tiplerini kullanmadı. Belki de ona yeni bir biçim vermek için temel ilke olarak çeşitli groteskler aldılar. Harflerin köşeleri yuvarlatılmış, çizgiler simetrik, konturların genişliği her yerde aynı.

Yazıt mavi-yeşildir (# 026466) ve beyaz zemin üzerindedir. Simge daha renklidir: mavi-yeşile ek olarak neon sarısı (# CFDC00) vardır. Her iki renk de, iş kolunun sosyal medya segmentinde Xing markasını temsil ediyor.