Yahoo Logo

Yahoo! Logo

Yahoo sadece bir arama motoru değildir. Haberleri, video paylaşımını, e-postayı ve sosyal medyayı bir araya getiren yenilikçi bir web portalıdır. Basit bir site dizini olarak başlayan şey artık dünya çapında milyonlarca kullanıcının en son gelişmeleri takip etmesine, iletişim kurmasına ve İnternette ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasına yardımcı oluyor.

Anlam ve tarih

Yahoo Logo Tarih

Şirket, World Wide Web’deki en son trendleri takip etmek için kimliğini sık sık günceller. Ancak tasarımın yeniden düşünülmesi logonun içeriği için geçerli değildir: 1996’dan beri sadece «Yahoo!» sözcüklerinden oluşmaktadır. Bu kelime bir ünlem olarak düşünülemez, çünkü “Yine Başka Hiyerarşik Kötü Kahin” ifadesinin ilk harflerinden oluşmuştur. Başka bir versiyona göre, hizmet adını Gulliver’s Travels kitabındaki nahoş insansı yaratıklardan alıyor.

1994 — 1995

Yahoo Logo 1994-1995

Jerry Yang ve David Robert Filo, web sitesi dizin platformunu oluşturduklarında, marka kimliğini gerçekten önemsemediler. Bu nedenle, ilk Yahoo logosu, popüler Times New Roman yazı tipinde standart bir siyah harf gibi görünüyordu.

1995

Yahoo! Logo 1995

1995’te şirket, sos üreticisi Yahoo’dan biraz farklı kılmak için adın sonuna bir ünlem işareti ekledi. Kelime işareti yeni bir tasarım aldı: harfler kırmızı-sarı, düzensiz ve ürkek hale geldi. Kenarlara gölgeler eklendi ve bir «!» Bu sürüm 5 aydır kullanılıyor.

1995 — 1996

Yahoo! Logo 1995-1996

1995’in ikinci yarısında Jumping Y Guy olarak bilinen bir logo ortaya çıktı. Yahoo’nun on yedinci çalışanı David Shen tarafından icat edildi. Kıvrımlı sarı «Y», Yahoo ihtiyaç duyduğu şeyi bulmasına yardım ettiği için sevinçten atlayan küçük adamı sembolize ediyordu. Arka plandaki mavi daire gezegenimizi temsil ediyordu.

Aynı yıl şirket logoyu revize etmek için organik reklam ajansına yöneldi. Fikir, görüntüyü dikey değil yatay yapmaktı. Bu amaçla, dairenin altına «Yahoo!» yazısı eklenmiştir. Baş tasarımcı Kevin Farnham, Able yazı tipini seçti ve son harfleri kaldırdı. Yukarı çıkma kelimesinin enerjinin somutlaşmış hali olması gerekiyordu.

1996 — 2009

Yahoo! Logo 1996-2009

1990’ların ikinci yarısında. yeniden tasarlanmış bir logo tanıtıldı. Tasarımcılar Jumping Y Guy’ı çıkardı ve sadece yazıyı bıraktı. Kelime işareti soluk, açık gri bir gölgeyle kırmızıya döndü.

2009 — 2013

Yahoo! Logo 2009-2013

Yahoo platformu epik bir kampanyada adını bir kez daha yeniden boyadı. Palet mora dayanıyordu. Aksi takdirde, bu 1995 ambleminin aynı versiyonu, ancak gölgeler ve ana hatlar olmadan.

2013 — 2019

Yahoo! Logo 2013-2019

2013 yılında Marissa Mayer’in CEO’su, profesyonel stüdyolara gitmeden logoyu kendisi değiştirmek istedi. Yahoo’da şirket içi tasarımcılardan oluşan bir ekip olan ve Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan Adobe Illustrator’da biraz geçmişi vardı.

Bu, yeniden tasarım uğruna bir yeniden tasarım durumudur, çünkü esasen hiçbir şey değişmedi. Geliştiriciler, Pantone Violet C’nin gölgesini seçerek mor renk şemasını korudular. İnce gradyan harfleri üç boyutlu yaptı. Ayrıca amblemin yaratıcıları sans serif yazı tipi kullanarak ünlem işaretinin eğimini 9 derecede tuttu.

Marissa Mayer, her küçük şeyi sıkı bir şekilde kontrol etti ve saçma bir noktaya ulaştı. Ekip Yahoo Mail için yeni bir renk seçerken, takıntılı bir CEO, takıntılı CEO nedeniyle yöneticiden (Disney’e gitti) ve baş tasarımcıyı (Google’da bir yer buldu) terk etti. Mayer Google’da çalıştığında, üst düzey pozisyonlardaki birkaç kişi ondan kaçtı. Bu nedenle, güvenle söyleyebiliriz: Baştan sona yeni logoyu bulan oydu.

2019 — günümüz

Yahoo! Logo 2019-şimdi

2019’un sonlarında şirket, markalaşmayı basitleştirmek için tasarım ajansı Pentagram’a yöneldi. Uzmanlar kalın küçük harflerde ısrar ettiler ve değiştirilmiş bir Centra No. 2. Sondaki ünlem işareti, büyütme fikrini ifade eder.

Amblem

Yahoo! Amblem

Mevcut logo 1996’daki eski Looney Toons stilini anımsatıyor. Ancak daha çok yönlü çünkü tasarımcılar onu hem İnternet hem de fiziksel medya için uygun hale getirmeye çalıştı. Bazı durumlarda, Yahoo alt markalarını belirtmek için tam metin «y!» Olarak kısaltılır.

Yazı tipi ve renkler

Yahoo Logo

Logo tasarımcıları Centra No. 2 Ekstrabold ve sembollerin şeklini biraz değiştirdi. Ünlem işareti 22,5 derecelik bir eğim aldı. Harfler, orijinalinden daha kompakt ve daha geometrik görünüyor.

2003 yılından bu yana marka adı, morun farklı tonlarında yazıldı. Efsaneye göre, David Robert Filo Yahoo’nun ofisleri için çok sayıda lavanta boyası satın aldı, bu yüzden şirket bu rengi kurumsal hale getirmek zorunda kaldı.