Yamaha Logo

Yamaha Motor Company Logo

Yamaha, Mayıs 1955’te Shizuoka’da (Japonya) kurulmuş efsanevi bir motosiklet markasıdır. Tam adı Yamaha Motor Company’dir. Genichi Kawakami tarafından kurulmuş ve iki tekerlekli araçların üretiminde uzmanlaşmıştır: motosikletler, scooterlar, mopedler, elektrikli bisikletler. Su taşımacılığı ve golf arabası imalatı da yapmaktadır. Şirket artık Yamaha Corporation ve Toyota’ya aittir.

Anlam ve tarih

Yamaha Motor Company Logo Tarih

Gerçekte, markanın kariyer gelişimi uzun zaman önce başladı — 1887’de Torakusu Yamaha, Nippon Gakki Co. Ltd. müzik aletlerinin üretimi için. Yavaş yavaş, başarılı organizasyon genişledi ve ana faaliyetle ilgili olmayan ilgili alt bölümleri açmaya başladı. Bunlardan biri, ekipman üretimi için aynı adı taşıyan bir yan kuruluş.

Ulaşım departmanı, savaş sonrası yıllarda piyanolara olan talebin azaldığı ve motosikletlere ve diğer ulaşım araçlarına olan talebin arttığı yıllarda ortaya çıktı. Yavaş yavaş, ana şirketten uzaklaştı ve yasal olarak bağımsız hale geldi. Ancak mali açıdan, Yamaha Corporation’ın (eski adıyla Nippon Gakki) bir kontrol hissesi olduğu için hala onunla ilişkili.

Yamaha Motor Company logosu, kurucuya bir övgü niteliğindedir. Müzik aletlerini akort etmek için üç akort çatalını gösterir. Orijinal bir şekilde iç içe geçmişlerdir ve bireysel bir desen oluştururlar. Markanın tüm varlığı boyunca sadece iki kurumsal sembolü vardı. Birincisi — siyah beyaz — 1998 yılına kadar kullanıldı. İkincisi, şimdi geçerli olan metalik parlaklığa sahip kırmızı bir işarettir.

1964 — günümüz

Yamaha Motor Company Logo 1964-şimdi

1998 — günümüz

Yamaha Motor Company Logo 1998-şimdi

Amblem

Yamaha Motor Company Amblem

Hem ana şirket hem de nakliye departmanı görünüş olarak çok benzer logolara sahiptir. Bunun nedeni, bağlı ortaklığın uzun süredir ana şirketin etiketi altında ürünler üretmesi ve yalnızca 1964’te ondan ayrılmasıdır. 1976 yılında, bazı detaylarda temelden farklı olan kendi ticari markasını aldı.

«Yamaha» kelimesinde «M» harfinin ana unsuru simetriktir ve doğru şekle sahiptir ve kurumsal logoda kısaltılmıştır. Bir sonraki fark, ayar çatallarında. Bir motosiklet üreticisi için, uçlar iç dairenin dışına uzanır ve dış şeritle temas eder. Oysa müzik devinin ambleminde sadece bir daire var ve akort çatalları hiç kenara ulaşmıyor.

Çatallar ritim, ahenk ve melodinin birleşimini temsil eder. Yamaha logosunda, iş ortaklıklarının temelini de sembolize ediyorlar: teknoloji, üretim, ticaret. Ek olarak logo, güvenli bir şekilde bir kısır döngü içine alınmış güçlü bir yaşam gücünü ifade eder.

Yazı tipi ve renkler

Yamaha Motor Company Logo

Yamaha Motor Co. Ltd. “M” harfinin orta sütununun kesilmediği simetrik yazı tipine sahip bir amblem kullanır. Yazı, şık bir sans-serif büyük harfli komut dosyasıdır. Nakliye markasının renk paleti siyah beyaz ve kırmızıdır, ana şirket ise logoda yalnızca mor kullanır.