Yapı Kredi Logo

Yapı Kredi Logo

Yapı Kredi her zaman her şeyde lider olmuştur. Bu, Türkiye’de ilk kez kârlı tasarruf hesaplarını hayata geçiren, ofislerine bilgisayar sağlayan, kendi online uygulamasını başlatan, hizmet yelpazesini araç kredisi ve telefon bankacılığına kadar genişleten ilk özel bankadır. 1944 yılında işadamı Kazım Taşkent tarafından, 1980’li yıllarda kuruldu. Çukurova Holding bünyesine katıldı. 2006 yılında Yapı Kredi, yeni bir ana şirket olan Koç Holding olarak Koçbank ile birleşmiştir.

Anlam ve tarih

Yapı Kredi Logo Tarih

Yapı Kredi Bankası, Türkiye’de yaşayanları kredi kartlarıyla ilk kez tanıştıran kişi olduğu için dürüst bir isim kazanmıştır. Bu gerçeği göz önünde bulunduran Koç Topluluğu liderleri, efsanevi ismini markalaşmanın önemli ve tanınabilir bir parçası olarak tutmaya karar verdiler. Bunun yerine, kurumsal tarzı kökten değiştirdiler ve bu da düzenli müşteriler arasında bir kızgınlık fırtınasına neden oldu.

1944 — 2006

Leylek figürü, Yapı Kredi logosunda 1944 yılından beri kullanılmaktadır. Finans kurumu için logo seçimi, Anadolu’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarından etkilenmiştir. Türkiye’nin Asya yakasında yaşayanlar arasında yapılan bir anketin de gösterdiği gibi, insanlar bu uzun bacaklı kuşu bankanın ana maskotu olarak görmek istediler.

Leylek, tüm Yapı Kredi döneminin sembolüdür. Daha önce gerçekçi bir tarzda tasvir edilmişti ve en yaygın sebep yuvanın inşasıydı. Ve sadece 1977’de çizim modern bir görünüm kazandı. İyileştirilmiş tasarım soyutlamaya daha yakındı: kuş, karmaşık bir kırmızı çizgili figür gibi görünüyordu. Yukarı doğru çıkıntı yapan bir çizgi başı işaretledi, üç tane daha — kanat ve alttaki küçük üçgen kuyruktu.

Grafik unsurun her tarafı yazıtlarla çevriliydi. Soldaki banka adının ilk kelimesi, sağdaki ikinci kelimeydi. Sonuçta “hizmette sınır yoktur” sloganı vardı. İfade, Türk alfabesinin harfleri ile yazılmıştır ve tırnak içine alınmıştır. Yapı Kredi’nin ülkeye olan sorumluluğunu vurguladı.

2006-günümüz

Eylül 2005 sonunda Koç Holding, Yapı Kredi’nin hisselerinin yarısından fazlasını satın alarak Koçbank’a devretti. O zamandan beri iki örgütün logoları televizyon reklamlarında bir arada görünmeye başladı. Birleşme süreci 2006 yılında tamamlandı. Sonuç olarak Koçbank adını kaybetti ancak burmalı boynuzlu koç başı şeklindeki antik sembolü korudu.

Böylece ikonik leylek «emekli oldu». Yerini, şimdi gri renkte tasvir edilen tamamen farklı bir amblem aldı. Yazıların stili de değiştirildi: Tasarımcılar Koç logosunun yazı tipini temel aldı. Ayrıca Yapı Kredi adını birleştirerek iki kelime arasındaki boşluğu kaldırmışlar ve «Y» ve «K» dışındaki tüm harfler küçük olacak şekilde büyük / küçük harf değiştirmişlerdir.

Logo yazı tipi ve renkleri

62 yıldır bankanın maskotu olan leylek, evi ve aileyi simgeliyordu. Bu sorular, en büyük oğlu trajik bir şekilde ölen Kazım Taşkent’i endişelendirdi. Yapı Kredi’nin her Türk vatandaşının kendi konutunu edinmesine yardımcı olmasını istedi. Ve çocukları getiren kuşun aile mutluluğunun habercisi olması gerekiyordu.

Logodaki leylek figürü, gelişim ve yuva anlamına geliyordu. Buna karşılık, koçun kafası dinamiklerden yoksundu. Her zaman kurum kültürünün değerlerini dile getirdi ve tek bir şeyi sembolize etti: Koç Holding’in gücünü. Boynuzlu kafa, Yapı Kredi ile ana şirket arasında görsel kimlik düzeyinde bağlantı kurmaktadır.

Yeniden tasarımdan sonra, sadece çizim değil, aynı zamanda yazının stili de değişti. “YapıKredi” kelimelerinin birleştirilmesi, büyük harf yerine küçük harflerin kullanılması ve sloganın ortadan kalkması, logoyu Koçbank markasına olabildiğince yakın hale getirdi. Yeni yazı tipi, 2001 yılında Parkinson Type Design tarafından piyasaya sürülen Balboa Bold’u anımsatıyor. Eski ve modern grotesk unsurları birleştirir. Öncülleri ATF Headline Gothic, Banner ve Newsweek # 9 idi.

Koçun beyaz kafası açık gri bir çerçeve ile çevrilidir (# C5C4C9). Bu nedenle, yüksek statü sembolü olarak kırmızı leylek ile karşılaştırılır. Yazı mavi kalır, ancak gölge değişmiştir. Daha önce bu renk Maviye (pigment) (# 2E3092) yakındı ve şimdi çok daha koyu (# 174984).