Yelp Logo

Yelp Logo

Yelp hizmeti, çok sayıda inceleme ve derecelendirme sunarak büyük ölçekli hizmet pazarında gezinmenize yardımcı olur. İki Amerikalı iş adamı tarafından yaratılan aynı isimli şirkete ait: Jeremy Stoppelman ve Russell Simmons. Yelp projelerinin ismine karşı çıktılar çünkü kısa bir kelimeyi tekmelenen bir köpeğin sesiyle ilişkilendirdiler. Ancak adı MRL Ventures’tan David Galbraith buldu ve Jared Kopf ilgili alanı 5.000 dolara satın aldı ve şirkete devretti.

Anlam ve tarih

Yelp Logo Tarih

Mevcut logo, Michael Ernst tarafından tasarlanmıştır. Önceki marka adı, YouTube’un yaratıcılarından Chad Hurley tarafından oluşturulmuştu. Eski versiyon, konuşma balonu biçiminde bir dipnotun çizgi film görüntüsünü içeriyordu. Michael Ernst’in site için farklı bir kimlik bulma görevi vardı, çünkü mevcut olanı konsepte uymuyordu. Birçok eskiz yaptı ve hatta ses çıkaran bir köpek bile çizdi. Ama hepsi yanlıştı. Yelp’in havasını doğru bir şekilde yakalayabilecek eğlenceli, basit ve dinamik bir şey gerekiyordu.

Sonunda tasarımcı, yıldızı Calvin ve Hobbes çizgi romanından hatırladı. Bir karakter her keşif yaptığında veya bir şey bulduğunda, kafasının üzerinde küçük bir parıltı belirirdi. Sanatçı, bir çiçek olduğu için «yıldızı» birkaç kez elden geçirdi. Bu nedenle soyut bir stil seçmek ve köşeli çizgilerden kurtulmak zorunda kaldı.

Ek olarak, Michael Ernst logo yazı tipini kendisi tasarladı. Ve onu sadece geliştirmedi, aynı zamanda yazıtın şekil ve orantı olarak çizime mükemmel bir şekilde uyması için yaptı. Solda «yelp» kelimesini ve sağda yıldız işaretini konumlandırdı ve her iki öğeyi de ince grimsi bir çizgiyle ana hatları çizilen beyaz bir arka plan üzerine yerleştirdi.

Amblem

Yelp Amblem

Tasarımcının amblem haline gelebilecek yaklaşık yüz orijinal fikri vardı. Ancak yalnızca birini seçti — bir site konseptiyle incelemeler ve derecelendirmelerle eşleşen olanı. Sonuçta, insanlar uygun hizmetleri bulmak için Yelp’i ziyaret ediyor, bu da her kullanıcının kendisi için bir keşif yaptığı anlamına geliyor. Ve bu an bir flaşla işaretlenebilir — hizmet logosu kadar büyük ve parlak.

Soyut form, bir çiçeğe benzerlikten kaçındı. Bu nedenle, «yıldız» keskin uçlu içe bakan beş üçgenden oluşur. Yuvarlatılmış köşeleri ve dış yanları vardır ve birbirlerinden yeterli mesafede mesafelidirler. Birçok kişi pizza dilimlerini çizimde görmesine rağmen, bir popun görselleştirmesi gibi görünüyor, bir flaş.

Yazı tipi ve renkler

Yelp Logo

Yazı tipi, şirketin kurucularından biriyle tanıştıktan sonra 2004 yılında işe alınan Michael Ernst tarafından yazılmıştır. «E» dışındaki tüm harflerin büyük yazılmasını istedi. Ama «y», «e», «l» ve «p» nin küçük harf olduğu ortaya çıktı. Ayrıca posterde serif kullanımı amaçlanmıştır. Ancak, bitmiş versiyonda değiller — yazı Mesmer yazı tipinde yapılmıştır.

Kurumsal paletin ana rengi koyu kırmızının gölgesidir (# af0606). Şirket adı siyah, arka plan beyaz ve ana hatlar gridir.