YouTube Logo

YouTube Logo
YouTube Logosu PNG

YouTube, ABD’den çok dilli bir video barındırma hizmetidir. 2005’te eski PayPal ödeme sistemi çalışanlarının girişimiyle ortaya çıktı: Jawed Karim, Steven Shih Chen ve Chad Meredith Hurley. Kasım 2006’dan bu yana İnternet devi Google’a aittir.

Anlam ve Tarihçe

YouTube Logo Tarih
YouTube Logosunun Hikayesi

YouTube adı ve logosu, tanınmış bir Silikon Vadisi girişimcisi Hurley, orijinal PayPal simgesinin yazarı ve görsel sanatlar alanında derece kazanan grafik tasarımcı. YouTube’un yönetici direktörü olarak görev yaptı, ancak marka imajının tüm sorumluluğunu üstlendi. Ve bir noktada, arkadaşlarıyla basitçe yüzleşti: bu yeni bir web servisinin amblemi. Karar oybirliğiyle alındı ​​ve tartışılmadı.

Ünlü simgeyi boyayan sanatçı, asıl ilhamının Walt Disney olduğunu itiraf etti. Belki de bu yüzden Hurley, YouTube simgesinin anlamını ilginç bir şekilde aktarabildi. Sonuçta, “Tüp” vakum tüplü CRT televizyonların argo adından başka bir şey değildir. Ve bu kelimenin yazıldığı büyük kırmızı dikdörtgen, elektron ışını aydınlatmalı böyle bir cihazın ekranını temsil eder.

Bununla birlikte, en parlak elemanın tasarımı genellikle değişti. 2005 yılında, hacim eğimine vurgu yapıldı. Üç boyutlu etki kalmasına rağmen, 2011 yılında yuvarlatılmış bir dikdörtgen bordo ve sade hale geldi. 2013 yılında renk kırmızıya dönüştü. Görsel marka kimliği açısından başka güncelleme yoktu: YouTube, pazarlama stratejisinin bir parçası olan klasik stile bağlı kaldı.

2005 — 2011

YouTube Logo 2005-2011

İlk logoda iki bölüm vardır: grafikler ve metin. İki parçaya bölünen İnternet hizmetinin adından oluşur. Birincisi, uzun grotesk harflerle yapılmış siyah yazıt “Siz”. İkincisi, beyaz olarak yazılmış ve koyu bir palete gradyan geçişiyle büyük kırmızı bir dikdörtgenin içine yerleştirilen “Tüp” dür.

2011 — 2013

YouTube Logo 2011-2013

Orijinal sürüm kaydedildi, ancak değişiklikler renk düzenini etkiledi. Örneğin, dikdörtgen şimdi bordo ve “Tüp” kelimesinin altında harflerin ortasına ulaşan gri bir bulutsu belirdi.

2013 — 2015

YouTube Logo 2013-2015

2013 yılında amblem yeniden tasarlandı, bunun sonucu olarak sağda bulunan dikdörtgen simgesi altta hafif bir gradyanla kırmızı bir renk aldı. Sol taraftaki “Siz” yazıtında jet siyahı oldu.

2015 — 2017

YouTube Logo 2015-2017

Logonun bir sonraki incelemesinden sonra, palet tekrar değiştirildi. Bu versiyonda, karartma dikdörtgenin altından çıkarıldı ve geçişleri renklendirmeden saf kırmızı bir renk aldı.

2017 — günümüz

YouTube Logo 2017-şimdi

2017 yılında yönetim, logoyu yeniden tasarladı ve görüntüyü kökten değiştirdi. Mevcut sürümde, «YouTube» ifadesi büyük harflerin tahsisi ile birlikte yazılmıştır. Önünde, ortasında beyaz bir üçgen bulunan kırmızı bir dikdörtgen düğme var — bu, görüntüleme için bir video başlatma atamasıdır. Yazıtın stili aynı kaldı: Tek değişiklik, daha uzun hale gelen “Y” harfindeki girintiyle ilgiliydi.

Amblem

YouTube Amblem

2012 yılında girişimciler, logodaki CRT’nin dünyanın en büyük video barındırma özünü taşımadığına karar verdiler. Ayrıca, web servislerine geçen yüzyılın teknolojisi ile ilgili olmayan yeni özellikler ve uygulamalar tanıtacaklardı. Bu bir evrimdi ve YouTube’un tüm alanlarına dokundu.

Sanat departmanı başkanı Christopher Bettig, insanların “Tube” kelimesinin gerçek anlamını bile anlamadıklarını ve neden bir dikdörtgende olduğunu anlamadıklarını ileri sürdü. Bu nedenle, kırmızı TV ekranının kaldırılmasına ve odağın “Tüp” ten video oynatma simgesine kaydırılmasına karar verildi. Böylece şirket tarihindeki en büyük yeniden tasarım gerçekleşti.

Ancak, değişiklikler sadece «kozmetik» tir. Sahipler, YouTube’un tanınmasını kaybetmemesi için tam bir dönüşüm yapmaya cesaret edemedi. Bir web sitesinden çok platformlu bir uygulama ailesine yumuşak bir geçişin altını çizdiler: YouTube Çocuk, Müzik, TV, Kırmızı ve Oyun. Evrensel tasarım sayesinde, yeni logo tüm bu hizmetleri birleştirebildi.

İlk başta, Bettig ve ekibi tek bir Y ikonu denedi. Ancak daha sonra bunun kaybeden bir seçenek olduğunu fark ettiler ve daha da kolay hale getirmeye karar verdiler: her videonun merkezinde bulunan ve YouTube ile yakından ilişkili olan kırmızı bir oynatma düğmesi ekleyerek eski başlığı kaydedin.

Buna ek olarak, geliştiriciler kulaklık ve renk düzenini değiştirdi. Klasik TV ve VHS döneminin tarzlarına göre kendi yazı tiplerini tasarladılar. Orijinal tipografinin tarihini korumayı başardılar ve aynı zamanda daha modern bir görünüm kazandılar.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo YouTube

Tasarımcılar logoyu videoya bağlamak istediler, bu yüzden RGB’de sunulan kırmızı # FF0000 gölgesinde durdular. Düğmenin içindeki ters üçgen beyazdır. Yazıtın rengine gelince, iki seçenek vardır: beyaz (#FFFFFF) veya siyah (# 282828). Birincisi karanlık bir arka planda, ikincisi hafif bir arka planda kullanılır.