ZDF Logo

ZDF Logo

ZDF, kamuya açık TV statüsüne sahip bir Alman yayıncıdır. Almanya’nın tüm federal eyaletleri tarafından kurulmuş, kar amacı gütmeyen ve bağımsız bir kuruluştur. Organizasyon Nisan 1963’ten beri faaliyet gösteriyor ve merkezi Mainz’in Rheinland-Pfalz bölgesinde bulunuyor. Sadece ülkesine değil, İtalya, Fransa, Belçika, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Avusturya’ya da yayınladığı bir dizi program, eğlence talk show ve haber bülteniyle ünlüdür. Aynı zamanda, televizyon yayıncılığının bölgesel bir bölümü yoktur ve lisans ve reklam gelirleri ile finanse edilmektedir.

Anlam ve tarih

ZDF Logo Tarih

TV ağı birkaç kanal kullanarak yayın yapar: karasal, kablo ve uydu. İki bağımsız şubesi vardır — popülerlik kazandıktan sonra ayrılan bilgi ve gençlik. Buna ek olarak, sloganın yansıttığı ve «İkincisi ile daha iyi görüyorsunuz» anlamına gelen ilkeye bağlı kalıyor. İçeriği, şirketin en büyük ikinci yayın yapısı olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaklaşık 60 yıldır varlığını sürdüren kanal, logosunu birkaç kez değiştirerek değişen teknik standartlara ayarladı. «Zweites Deutsches Fernsehen» ifadesinin kısaltılmış biçimine dayalı olarak toplamda dört logo vardır (bu, ZDF kısaltmasının tam bir kod çözümüdür).

1963 — 1987

Zweites Deutsches Fernsehen Logo 1963-1987

İlk logo 1 Nisan 1963’te piyasaya sürüldü. Başlangıçta, şirket seçeneği iki dikey dikdörtgen ve iki elips şeklinde seçti. İlki kuleleri sembolize ediyor, ikincisi — onlardan yayılan sinyal. İkisi de iki, çünkü bu şekilde kurum adını — «ikinci televizyon» yendi. Yani, tüm unsurların iki kopyası olduğunda, daha iyi görülmesi garanti edilir ve istasyon iki kat daha güvenilir çalışır. Orta genişlikte siyah şeritler tam olarak ortada bulunur ve bunların üstünde, üst üste binmiş ovaller vardır. 1961’den 1963’e kadar var olan prevansiyondan geldiler.

1987 — 1992

ZDF Logo 1987-1992

1987’den itibaren, yönetim standart görüntülerden uzaklaşmak ve bireysellik katmak için tamamen yeni bir logo sunmaya karar verdi. Bu nedenle, ismin kısaltılmış hali olan «ZDF» tercih edildi. Hafif bir arka plan üzerindeki büyük harfler, çift kenarlı — ince siyah beyaz çizgilerle yapılır.

1992 — 2001

ZDF Logo 1992-2001

Logonun özü korunmuş ancak tasarımı tamamen değiştirilmiştir. Artık harflerin darbesi yok ve ince bir sans serif yazı tipiyle yazılıyor. Kısaltmanın solunda yayın işareti bulunur: koyu mavi bir topu çevreleyen hafif bir kaymaya sahip iki eş merkezli halka. Grafik öğeler, görüntü yalnızca bir göz gibi değil, aynı zamanda bir hilal, güneş ve küre gibi görünecek şekilde gruplandırılmıştır. Bu sembolün konsepti basittir: yayın, bölgenin geniş bir kapsama alanıyla 24 saat yapılır.

2001 — günümüz

ZDF Logo 2001-Еџimdi

Özgünlük, bu logoyu diğerlerinden ayıran şeydir. İsim, içinde benzersiz bir şekilde oynanır. İlk olarak, «Z» harfi, onu hemen hemen aynı biçimde tekrarlayan «2» rakamı ile değiştirilir. İkinci olarak, kılavuz, «Zweites Deutsches Fernsehen» ifadesinden kısaltmanın tam metnini açıkça yansıtıyordu. Yani, «zwei» parçacığı «ikinci televizyon» anlamına gelir. Bu fikri vurgulamak için, tasarımcılar ikiliyi ayrı ayrı — turuncu bir daire içine yerleştirdiler ve kontrast beyazla vurguladılar.

Logo yazı tipi ve renkleri

ZDF Amblem

Bir yayın istasyonunun görsel kimliğinin evrimi standarttan orijinale taşındı. Bu nedenle, kariyerinin başlangıcında, kulelerin ve onlardan yayılan sinyallerin kesilmiş bir görüntüsü kullanıldı ve sonunda — aynı anda birkaç anlamı yansıtan kişisel bir işaret. Yeni logonun geliştiricileri iki ajans: Frankfurt’tan Alman Das Werk ve New York’tan Amerikan Razorfish. Yakın işbirliği içinde yarattılar.

Her amblemin kendi yazı tipi vardır, bu nedenle iki aynı olanı bulamazsınız. İlk başta bir konturla cesurdu, sonra iplik gibiydi, şimdi geniş, aerodinamik, eğrilerle. Modern versiyon da «2» ve «Z» arasındaki benzerliği canlandırıyor. Renk paleti turuncu (havuca daha yakın) ve griden (iki tür — metalik ve açık gümüş) oluşur. Ayrıca beyaz kullanılır.