Zenit Logo

Zenith Logo

Zenit kulübünün kökeninin iki versiyonu var. Bazıları bunun bir zamanlar makine yapım şirketi LMZ’ye ait olan bir ekip temelinde ortaya çıktığından emin. Diğerleri Zenit’in Bolşevik Fabrika ekibinin halefi olduğuna inanmaya meyilli. Sonunda komisyon, LMZ spor kulübünde futbol müsabakalarının yapılmaya başladığı 25 Mayıs 1925’in kuruluş tarihini dikkate almaya karar verdi.

Zenit’in Sovyetler Birliği dönemindeki başarıları aşırı derecede etkileyici değildi. SSCB’nin çöküşünden sonra, Gazprom’un finansmanı sayesinde işler biraz düzeldi.

Anlam ve tarih

Zenith Logo Tarih

Birincisi dışında kulübün tüm logoları modern adını taşıyor. Halk arasında Zenit Arrow olarak bilinen geçici bir üçgenin içinde yer alır. 2015 yılında «ok» küçük bir skandala dönüştü: Daily Mail gazetesi onu en çirkin futbol amblemlerinin ilk 10’una dahil etti. Zenit borca ​​girmedi ve Daily Mail’in herhangi bir gazetenin en çirkin logosuna sahip olduğunu söyledi.

1925 — 1936

Zenith Logo 1925-1936

İlk logo, kulübün çelik üretim geçmişine atıfta bulunan Rusça «Stalinets» yazılı bir pankart taşıyor. Bayrağın iki yerde katlanmış olmasına rağmen harfler kıvrımlarda kaybolmuyor. Bu nedenle, kelimenin tamamen düz bir tuval üzerine yazılmış gibi görünüyor.

Afiş, iki renkte boyanmış üç bölüme ayrılmıştır: beyaz (ortada) ve mavi (kenarlarda). Arşiv materyallerinden bildiğimiz gibi, Zenit sembollerindeki mavi tonları kesinlikle herhangi biri olabilir: gök mavisi bir elektrikçi kadar sıklıkla kullanılıyordu.

1940 — 1977

Zenith Logo 1940-1977

İkinci Dünya Savaşı sırasında ünlü Zenit Ok ortaya çıktı. Bu, gönüllü spor derneği Stalinets’in ismini resmi olarak Zenit olarak değiştirmesinden sonra oldu. O dönemin metin işareti alışılmadık görünüyor: ilk harften sağa doğru uzanan ve kelimenin sonuna bağlanan iki uzun satır. Diğer tüm harfler sonuçta ortaya çıkan standart olmayan dörtgenin içindedir. Logonun ana rengi mavidir, ancak tişörtlerde iki versiyon daha kullanılmıştır: kırmızı ve beyaz.

1978 — 1989

Zenith Logo 1978-1989

1978’de kulüp, yazı tipini ve uzun çizgilerin düzenini değiştirerek Zenit okunu yeniden tasarladı. Şimdi ilk harf de doğaçlama üçgene sığar ve sonuncusu kenarla birleşir, çünkü üst yatay inme üst şeridin ucuyla çakışır. İkinci ve üçüncü harfler, kaligrafi kanonlarına göre bağlantılıdır, ancak bir bütün olarak yazıtın kaligrafi olarak adlandırılması zor olabilir.

1988 — 1991

Zenith Logo 1988-1991

Sovyetler Birliği’nde değişiklikler şekillenmeye başladığında, kulüp sarı bir gemi ve siyah beyaz bir futbol topunun bulunduğu yeni bir logo kabul etti. Üç direkli gemi, St.Petersburg Amiralliği binasından alındı.

Zenit Ok ortada kaldı, ancak yazı tipi biraz değişti. En üstteki satır son harften önce kesilir ve ardından baştan başlar. Görünmez bir halka üzerindeki amblemin etrafına spor organizasyonunun (futbol kulübü) ve bulunduğu şehrin (Leningrad) durumu yazılır.

1992 — 1995

Zenith Logo 1992-1995

1992’de, ünlü «ok» dışında logodaki tüm unsurlar kayboldu.

1996 — 1997

Zenith Logo 1996-1997

1996 yılında, kulüp Birinci Lig’e yükseldiğinde, top ve gemi amblemi geri döndü. Ancak Leningrad’dan değil, Saint Petersburg’dan bahsetmiyor, çünkü o zamana kadar şehrin adı çoktan değiştirilmişti.

1998 — 2013

Zenith Logo 1998-2013

20. yüzyılın sonunda tasarımcılar grafik tabelayı lacivert yaptılar, tekneyi küçülttüler ve üç parçaya bölünmüş kırık bir halkaya uzun bir yazı yerleştirdiler.

2013 — 2014

Zenith Logo 2013-2014

11 Temmuz 2013’te, LMZ atölyelerinden birinde yeni Zenit logosunun bir sunumu gerçekleşti. Londra merkezli marka ajansı Wolff Olins’ten uzmanlar, Rus tipografi uzmanı Ilya Ruderman ile birlikte tasarım üzerinde çalıştı. Kendi «ok» versiyonunu yarattılar: içinde, en üst satır son harfin dışına doğru gider ve sonra aşağı inerek dar bir açı oluşturur. Kulüp adının sağında Zenit’in kuruluşunun resmi yılı olan «1925» numarası yazmaktadır.

2015 — günümüz

Zenith Logo 2015-Еџimdi

17 Mayıs 2015’te, logonun altın beş köşeli yıldıza sahip bir versiyonu çıktı. Takım bu ödülü kazanılan beş ulusal şampiyonluk için aldı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Zenith Amblem

Bir dizi logo güncellemesi, sözde «Zenit ok» un merkez parçası olduğu ve öyle kaldığı gerçeğini etkilemedi. Son zamanlarda tasarımı çok değişmiş olmasına rağmen, ok ucu şekline sahip. Daha önce kelime, ilk harfle başlayan ve ortak bir noktaya bağlanan iki satır arasındaysa, şimdi yalnızca bir şerit vardır: son harften gider ve keskin bir şekilde aşağı doğru eğilir.

Yazı tipi tasarımcısı Ilya Ruderman, kulübün adını el yazısıyla bıraktı, çünkü bu onun ana ayırt edici özelliği. Paletteki ana gölge FC Zenit mavisidir (# 26acf5). Yazıt için kullanılır ve iki renkle tamamlanır: beyaz (arka plan için) ve altın (yıldız için).