Ziraat Bankası Logo

Ziraat Bankasi Logo

On dokuzuncu yüzyılın başında Osmanlı Devleti’nin tek bir ulusal bankası yoktu. Bu nedenle en çok çiftçiler maddi destek alamadıkları ve tefecilere yönelmek zorunda kaldıkları için zarar gördü. Nüfusun ezici çoğunluğunun tarımla uğraştığı düşünüldüğünde, sorun ciddiydi. Bunu çözmek için 1863 yılında Midhat Paşa Valisi, 25 yıl sonra Ziraat Bankası olarak anılan Memleket Sandıı vakfını düzenledi. Şu anda ülke çapında 1400’den fazla şubesi ve Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Moskova’daki iştirakleri ile Türkiye’nin ikinci büyük bankasıdır.

Anlam ve tarih

Para kurumunun tam adı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’dır. Türkiye Cumhuriyeti için ilk iki kelime bir zamanlar logoda «T.C.» olarak kısaltılmıştı. Ancak daha sonra tasarımcılar harfleri noktalı olarak çıkardılar ve yazıtın sadece ikinci bölümünü bıraktılar.

Şirket sahipleri bunu uzun zamandır yapmayı planlıyorlar. Hatta bankanın adını değiştirmek için tamamen yeniden markalaşmak istediler. Eski isim onlara tek bir nedenle uymuyordu: evrensel değildi ve yurt dışında farklı dil biçimleri aldı. 2012’de liderler bu sorunu ciddi şekilde düşündüler ve dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilecek bir seçenek aramaya başladılar. TCZ Bank, Z Bank, ZRT Bank veya ZRTB gibi kısaltmalar içeren versiyonlar dikkate alındı, ancak hiçbiri ortaya çıkmadı.

Logo aynı zamanda Ziraat Bankası’nı dünya çapında bir finans kurumu olarak temsil edecek şekilde değiştirildi. Ancak mesele konuşmaktan öteye gitmedi: Genel müdür her şeyi olduğu gibi bıraktı ve banka kimliğinin eski unsurlarını korudu. En genel değişiklik, eskiden yazıtın önünde yer alan, ancak şimdi ortadan kaybolan «T.C.» harfleriyle ilgiliydi.

Ziraat Bankası markası üzerindeki yazı stilize edilmiş bir kulak görüntüsü ile tamamlanmıştır. Bu amblem 1867’de oluşturuldu ve günümüze kadar değişmeden kaldı. Yazarı, ünlü İstanbullu sanatçı ve tasarımcı İhap Hulusi Görey’i’dir. Türk grafikleri onunla başladı: Maliye Bakanlığı da dahil olmak üzere çoğu devlet kurumunun kurumsal kimliğini yarattı.

Buğdayın spikeleti, bir «çiftlik» fonu temelinde ortaya çıkan bankanın tarihini simgeliyor. Bu arada çevirideki «Ziraat» kelimesi «tarım» anlamına geliyor ve bu da seçilen konsepte karşılık geliyor. Yöneticilerin ne logoyu ne de şirket adını değiştirmemeye karar vermelerinin nedenlerinden biri budur.

Finans kuruluşunun baş harfleri süslemede şifrelenmiştir: Sembolün alt kısmı «Z» ve «B» ve «T» ve «C» harflerinden oluşur. Yani «T.C.» kısaltması hiçbir yerde kaybolmadı: hala amblemde mevcut, ancak şifreli biçimde.

Logo yazı tipi ve renkleri

Mevcut logo, büyük ve küçük harflerin bir karışımıdır. Bankanın adı Türkçe yazıldığından, son “ı” nın üzerinde nokta yoktur. Her iki kelime de sans seriftir, ancak tipografi biraz farklıdır: “Ziraat” kalın yazılmıştır.

Siyah metin kırmızı bir amblemle desteklenmiştir. Yakın zamana kadar tek renkli ve iki boyutluydu, ancak en son yeniden tasarım ona bir 3D efekti ekledi. Bir buğday başağı şeklindeki alışılmadık monogram, ortadan kenarlara doğru uzanan doğrusal bir gradyanla birçok tonda parlıyor. Kırmızı ve siyahın birleşimi Ziraat Bankası’nı tanıyabileceğiniz klasik kombinasyondur.